Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Lindeparken 13, 4690 Haslev · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | 0,4 % | 4,9 % | 2,5 % | 4,3 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 99,8 % | 99,7 % | 99 % | 98,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 0,4 % | 4,9 % | 2,5 % | 4,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 99,8 % | 99,7 % | 99 % | 98,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 0,2 % | 0,3 % | 1 % | 1,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 1.031.013 kr. i 2022 til -17.230 kr. i 2026 (−102 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.031 | -13 | -16 | -13 | -17 | −37 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 610.196 kr. i 2022 til 400.230 kr. i 2026 (−34 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 610 | 35 | 455 | 227 | 400 | +76 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 707.736 kr. i 2022 til 312.164 kr. i 2026 (−56 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 708 | 27 | 355 | 176 | 312 | +77 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 1.812 | 626 | 181 | 0 | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.812 | 626 | 181 | 0 | – | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 983.338 kr. i 2022 til 646.139 kr. i 2026 (−34 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 983 | 1.874 | 1.156 | 1.021 | 646 | −37 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 5.645 | 6.659 | 7.069 | 7.155 | 7.191 | +1 % | |
| Aktiver i alt | 7.457 | 7.285 | 7.249 | 7.155 | 7.191 | +1 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 7.441.823 kr. i 2022 til 7.087.401 kr. i 2026 (−5 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 7.442 | 7.269 | 7.224 | 7.085 | 7.087 | +0 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 0 kr. i 2022 til 87.066 kr. i 2026. Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 0 | – | 9 | 48 | 87 | +82 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 15.358 kr. i 2022 til 16.908 kr. i 2026 (+10 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 15 | 16 | 16 | 22 | 17 | −24 % | |
| Passiver i alt | 7.457 | 7.285 | 7.249 | 7.155 | 7.191 | +1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | 1 | 1 | 0 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Haslev — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.