Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Fynsgade 11, 7400 Herning · Engroshandel med møbler til bolig-, kontor- og butiksbrug, tæpper og belysningsartikler
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1 | 1 | 1,1 | 1,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 0,1 % | -0,2 % | 0,4 % | 1,6 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 770,2 % | 117,2 % | 210,9 % | 34,6 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | 91,2 % | 88,6 % | 87,5 % | 86,1 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 0,1 % | -0,2 % | 0,4 % | 1,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 173.784 kr. | 157.958 kr. | 181.370 kr. | 189.550 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 91,2 % | 88,6 % | 87,5 % | 86,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 8,8 % | 11,4 % | 12,5 % | 13,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 32,7 % | 24,6 % | 31,4 % | 22,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 153.944 kr. i 2022 til 189.550 kr. i 2026 (+23 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 154 | 174 | 158 | 181 | 190 | +5 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -19.056 kr. i 2022 til 64.550 kr. i 2026 (+439 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -19 | 7 | -7 | 17 | 65 | +272 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -19.270 kr. i 2022 til 64.550 kr. i 2026 (+435 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -19 | 7 | -7 | 17 | 65 | +270 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -14.966 kr. i 2022 til 50.349 kr. i 2026 (+436 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -15 | 5 | -5 | 14 | 50 | +270 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 3.780 | 3.613 | 3.448 | 3.284 | 3.159 | −4 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 3.780 | 3.613 | 3.448 | 3.284 | 3.159 | −4 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 34.253 kr. i 2022 til 36.284 kr. i 2026 (+6 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 34 | 47 | 36 | 58 | 36 | −38 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 938 | 1.111 | 170 | 392 | 55 | −86 % | |
| Aktiver i alt | 4.718 | 4.724 | 3.618 | 3.676 | 3.214 | −13 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 4.304.984 kr. i 2022 til 2.768.714 kr. i 2026 (−36 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.305 | 4.310 | 3.205 | 3.218 | 2.769 | −14 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 145.000 kr. i 2022 til 159.325 kr. i 2026 (+10 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 145 | 144 | 145 | 186 | 159 | −14 % | |
| Passiver i alt | 4.718 | 4.724 | 3.618 | 3.676 | 3.214 | −13 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | 0 | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Herning — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Herning