Finansiel kreditstyrke
BETAMeget stærk
Confidence 100%
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Jens Hansens Vej 4, 7840 Højslev · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 5,8 % | 5,3 % | 11,3 % | 6,6 % | 13,3 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 88,8 % | 84,5 % | 49,2 % | 125,7 % | 126 % | God | |
| Soliditetsgrad | 96,4 % | 94,8 % | 88,9 % | 96,1 % | 95,8 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 6 % | 5,6 % | 12,8 % | 6,9 % | 13,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 96,4 % | 94,8 % | 88,9 % | 96,1 % | 95,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 3,6 % | 5,2 % | 11,1 % | 3,9 % | 4,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 13,8 % | 9 % | 35,3 % | 115,2 % | 89,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -6.625 kr. i 2022 til -9.975 kr. i 2026 (−51 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -7 | -7 | -11 | -8 | -10 | −31 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 1.564.772 kr. i 2022 til 4.316.060 kr. i 2026 (+176 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.565 | 1.542 | 3.784 | 2.197 | 4.316 | +96 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 1.566.468 kr. i 2022 til 4.329.815 kr. i 2026 (+176 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.566 | 1.542 | 3.797 | 2.201 | 4.330 | +97 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 26.257 | 27.806 | 31.648 | 31.496 | 30.808 | −2 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 26.257 | 27.806 | 31.648 | 31.496 | 30.808 | −2 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 136.471 kr. i 2022 til 1.213.551 kr. i 2026 (+789 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 136 | 134 | 1.317 | 1.503 | 1.214 | −19 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 879 | 1.266 | 1.832 | 1.641 | 1.711 | +4 % | |
| Aktiver i alt | 27.136 | 29.072 | 33.480 | 33.137 | 32.519 | −2 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 26.145.987 kr. i 2022 til 31.161.289 kr. i 2026 (+19 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 26.146 | 27.573 | 29.752 | 31.831 | 31.161 | −2 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 990.295 kr. i 2022 til 1.357.499 kr. i 2026 (+37 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 990 | 1.498 | 3.727 | 1.305 | 1.357 | +4 % | |
| Passiver i alt | 27.136 | 29.072 | 33.480 | 33.137 | 32.519 | −2 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske