Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Stationspladsen 12, 4690 Haslev · Anden finansiel formidling i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | -1,4 % | 14,1 % | 5,6 % | -3,4 % | 0,6 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 99,8 % | 99,2 % | 97,4 % | 99,3 % | 99,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | -1,4 % | 14,2 % | 5,7 % | -3,4 % | 0,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 99,8 % | 99,2 % | 97,4 % | 99,3 % | 99,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 0,2 % | 0,8 % | 2,6 % | 0,7 % | 0,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | >999 % | >999 % | >999 % | 433 % | 373,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -13.903 kr. i 2022 til -13.765 kr. i 2026 (+1 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -14 | -24 | -13 | -14 | -14 | +5 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -40.093 kr. i 2022 til 15.897 kr. i 2026 (+140 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -40 | 442 | 256 | -96 | 16 | +116 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -34.593 kr. i 2022 til 15.281 kr. i 2026 (+144 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -35 | 404 | 168 | -96 | 15 | +116 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 152 | 307 | 83 | 145 | 111 | −23 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 152 | 307 | 83 | 145 | 111 | −23 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 500.066 kr. i 2022 til 80.747 kr. i 2026 (−84 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 500 | 73 | 241 | 80 | 81 | +1 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.353 | 2.561 | 2.952 | 2.671 | 2.656 | −1 % | |
| Aktiver i alt | 2.505 | 2.867 | 3.034 | 2.816 | 2.767 | −2 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.498.948 kr. i 2022 til 2.745.353 kr. i 2026 (+10 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.499 | 2.845 | 2.955 | 2.798 | 2.745 | −2 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 15.909 kr. i 2023 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 16 | 61 | 0 | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 5.752 kr. i 2022 til 21.633 kr. i 2026 (+276 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 6 | 6 | 18 | 18 | 22 | +17 % | |
| Passiver i alt | 2.505 | 2.867 | 3.034 | 2.816 | 2.767 | −2 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Haslev — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.