Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Ved Bølgen 9, 7100 Vejle · Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 4,2 | 1,9 | 2,7 | -1,2 | -1,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 32,7 % | 5,5 % | 36,6 % | -9,5 % | -25 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 525,2 % | 122,7 % | 423,4 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 82,7 % | 69,5 % | 87,4 % | 98,7 % | 96,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 39,6 % | 7,9 % | 41,9 % | -9,6 % | -26 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 3.138.492 kr. | 1.278.383 kr. | 5.849.036 kr. | -1.234.108 kr. | -1.471.166 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 82,7 % | 69,5 % | 87,4 % | 98,7 % | 96,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 17,3 % | 30,5 % | 12,6 % | 1,3 % | 3,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 20,7 % | 7,9 % | 89,4 % | 146,3 % | 68,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 3.897.329 kr. i 2021 til -942.283 kr. i 2025 (−124 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.897 | 2.242 | 8.994 | -824 | -942 | −14 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 758.837 kr. i 2021 til 449.455 kr. i 2025 (−41 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 759 | 964 | 3.145 | 410 | 449 | +10 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 2.965.524 kr. i 2021 til -1.637.710 kr. i 2025 (−155 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.966 | 1.068 | 5.619 | -1.492 | -1.638 | −10 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 2.968.519 kr. i 2021 til -1.713.469 kr. i 2025 (−158 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.969 | 753 | 5.890 | -1.193 | -1.713 | −44 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 2.308.628 kr. i 2021 til -2.004.751 kr. i 2025 (−187 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.309 | 501 | 4.560 | -944 | -2.005 | −112 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 630 | 5.699 | 5.770 | 6.889 | 473 | −93 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | 23 | 23 | 0 | −100 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 630 | 5.699 | 5.793 | 6.912 | 473 | −93 % | |
| Varebeholdninger | 598 | 1.508 | 0 | 160 | 1.290 | +706 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 253.323 kr. i 2021 til 206.433 kr. i 2025 (−19 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 253 | 219 | 1.408 | 182 | 206 | +13 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 6.422 | 3.413 | 6.673 | 3.041 | 7.532 | +148 % | |
| Aktiver i alt | 7.052 | 9.112 | 12.466 | 9.954 | 8.005 | −20 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 5.829.371 kr. i 2021 til 7.702.084 kr. i 2025 (+32 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.829 | 6.330 | 10.890 | 9.829 | 7.702 | −22 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.222.690 kr. i 2021 til 303.336 kr. i 2025 (−75 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.223 | 2.782 | 1.576 | 125 | 303 | +143 % | |
| Passiver i alt | 7.052 | 9.112 | 12.466 | 9.954 | 8.005 | −20 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
6 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Vejle — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.