Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Skabermøllevej 21, 8800 Viborg · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 42 % | -28,2 % | 34,1 % | 25,1 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 99,5 % | 98,4 % | 289,2 % | 170,9 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 45,2 % | 28,4 % | 47,6 % | 50 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 92,9 % | -99,3 % | 71,5 % | 50,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 45,2 % | 28,4 % | 47,6 % | 50 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 54,8 % | 71,6 % | 52,4 % | 50 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0 % | 0 % | 20 % | 4,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -8.167 kr. i 2022 til -2.876 kr. i 2025 (+65 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -8 | -4 | -2 | -3 | −15 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 520.237 kr. i 2022 til 922.434 kr. i 2025 (+77 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 520 | -279 | 705 | 922 | +31 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 520.607 kr. i 2022 til 923.820 kr. i 2025 (+77 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 521 | -279 | 706 | 924 | +31 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 564 | 293 | 1.330 | 2.334 | +75 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 564 | 293 | 1.330 | 2.334 | +75 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 5 kr. i 2022 til 33.190 kr. i 2025 (+663700 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 0 | 51 | 33 | −35 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 675 | 697 | 743 | 1.353 | +82 % | |
| Aktiver i alt | 1.240 | 990 | 2.073 | 3.687 | +78 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 560.607 kr. i 2022 til 1.843.352 kr. i 2025 (+229 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 561 | 281 | 987 | 1.843 | +87 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 521.580 kr. i 2024 til 592.691 kr. i 2025 (+14 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | – | – | 522 | 593 | +14 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 678.923 kr. i 2022 til 791.680 kr. i 2025 (+17 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 679 | 709 | 257 | 792 | +208 % | |
| Passiver i alt | 1.240 | 990 | 2.073 | 3.687 | +78 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Viborg — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Viborg