God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Manøvej 1, 4700 Næstved · Detailhandel med motorkøretøjer
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,3 | 1,3 | 1,2 | 1,2 | 1,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 8,3 % | 6,2 % | 2,9 % | 2,4 % | 4,2 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 156,1 % | 179 % | 179,4 % | 143 % | 147,6 % | God | |
| Soliditetsgrad | 37,8 % | 45,1 % | 35,4 % | 33,4 % | 36,5 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 21,9 % | 13,7 % | 8,1 % | 7,2 % | 11,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 2.990.730 kr. | 2.721.975 kr. | 2.057.921 kr. | 1.834.027 kr. | 2.661.560 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 37,8 % | 45,1 % | 35,4 % | 33,4 % | 36,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 62,2 % | 54,9 % | 64,6 % | 66,6 % | 63,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 20,4 % | 2,7 % | 0,9 % | 0,7 % | 1,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 10.089.717 kr. i 2021 til 12.738.194 kr. i 2025 (+26 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 10.090 | 10.601 | 10.906 | 10.509 | 12.738 | +21 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 7.098.987 kr. i 2021 til 10.076.634 kr. i 2025 (+42 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 7.099 | 7.879 | 8.848 | 8.675 | 10.077 | +16 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 2.588.562 kr. i 2021 til 2.106.499 kr. i 2025 (−19 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.589 | 2.247 | 1.589 | 1.432 | 2.106 | +47 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 2.421.349 kr. i 2021 til 1.568.772 kr. i 2025 (−35 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.421 | 1.806 | 969 | 864 | 1.569 | +81 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 1.888.656 kr. i 2021 til 1.218.341 kr. i 2025 (−35 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.889 | 1.363 | 706 | 671 | 1.218 | +82 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 2.682 | 2.603 | 1.757 | 1.620 | 1.886 | +16 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | 75 | 75 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 2.682 | 2.603 | 1.757 | 1.695 | 1.961 | +16 % | |
| Varebeholdninger | 11.088 | 11.794 | 14.513 | 14.243 | 16.367 | +15 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 2.622.681 kr. i 2021 til 271.727 kr. i 2025 (−90 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.623 | 296 | 113 | 136 | 272 | +100 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 20.092 | 19.501 | 22.745 | 26.280 | 27.007 | +3 % | |
| Aktiver i alt | 22.773 | 22.103 | 24.502 | 27.974 | 28.967 | +4 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 8.613.968 kr. i 2021 til 10.572.037 kr. i 2025 (+23 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 8.614 | 9.977 | 8.683 | 9.354 | 10.572 | +13 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 813.926 kr. i 2021 til 0 kr. i 2024 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 814 | 768 | 2.791 | 0 | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 12.870.831 kr. i 2021 til 18.291.066 kr. i 2025 (+42 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 12.871 | 10.896 | 12.677 | 18.374 | 18.291 | −0 % | |
| Passiver i alt | 22.773 | 22.103 | 24.502 | 27.974 | 28.967 | +4 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 13 kr. i 2021 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 13 | 15 | 17 | 15 | 0 | −100 % | |
9 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Næstved — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Næstved