Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Fyllestedvej 20, 5464 Brenderup Fyn · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 4 % | 7,1 % | 10,8 % | 5,8 % | 8,1 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 174,7 % | 136 % | 80 % | 67,7 % | 6,6 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 29,6 % | 38,2 % | 36,4 % | 42,9 % | 37,3 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 13,5 % | 18,6 % | 29,6 % | 13,6 % | 21,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 29,6 % | 38,2 % | 36,4 % | 42,9 % | 37,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 70,4 % | 61,8 % | 63,6 % | 57,1 % | 62,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 3 % | 0,2 % | 0,3 % | 0,2 % | 6,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 622.390 kr. i 2021 til 1.382.153 kr. i 2025 (+122 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 622 | 847 | 1.065 | 1.695 | 1.382 | −18 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 900.645 kr. i 2021 til 2.240.282 kr. i 2025 (+149 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 901 | 815 | 3.839 | 2.359 | 2.240 | −5 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 1.082.407 kr. i 2021 til 3.592.218 kr. i 2025 (+232 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.082 | 1.756 | 3.862 | 2.027 | 3.592 | +77 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 836.797 kr. i 2021 til 3.127.973 kr. i 2025 (+274 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 837 | 1.370 | 3.012 | 1.579 | 3.128 | +98 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 12.217 | 12.184 | 21.957 | 22.622 | 23.480 | +4 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 1.842 | 1.532 | 1.128 | 1.084 | 14.453 | +1233 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 14.058 | 13.716 | 23.085 | 23.706 | 37.933 | +60 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 119.567 kr. i 2021 til 793.043 kr. i 2025 (+563 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 120 | 6 | 16 | 9 | 793 | +8417 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 6.952 | 5.599 | 4.924 | 3.417 | 837 | −76 % | |
| Aktiver i alt | 21.010 | 19.315 | 28.009 | 27.123 | 38.770 | +43 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 6.212.865 kr. i 2021 til 14.477.100 kr. i 2025 (+133 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 6.213 | 7.382 | 10.188 | 11.649 | 14.477 | +24 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 10.666.054 kr. i 2021 til 10.067.310 kr. i 2025 (−6 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 10.666 | 7.579 | 10.686 | 9.168 | 10.067 | +10 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 3.979.347 kr. i 2021 til 12.647.584 kr. i 2025 (+218 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.979 | 4.116 | 6.156 | 5.048 | 12.648 | +151 % | |
| Passiver i alt | 21.010 | 19.315 | 28.009 | 27.123 | 38.770 | +43 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | – | 0 | – | |
16 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Brenderup Fyn — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Middelfart