Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Aalborgvej 143, 8830 Tjele · Opførelse af bygninger
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,1 | 1,6 | 1 | 0,7 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 1,8 % | 26,1 % | -5,8 % | -27,2 % | 7,7 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 71,7 % | 104,3 % | 111,9 % | 85,8 % | 98,7 % | Svag | |
| Soliditetsgrad | 5,1 % | 32,3 % | 29,6 % | 16,3 % | 24,9 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | 35,7 % | 80,9 % | -19,6 % | -166,6 % | 30,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 260.921 kr. | 745.844 kr. | -7.040 kr. | -250.770 kr. | 203.659 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 5,1 % | 32,3 % | 29,6 % | 16,3 % | 24,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 94,9 % | 67,7 % | 70,4 % | 83,7 % | 75,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 5,8 % | 0 % | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 1.281.627 kr. i 2021 til 1.029.045 kr. i 2025 (−20 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.282 | 1.692 | 1.337 | 724 | 1.029 | +42 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 1.020.706 kr. i 2021 til 825.386 kr. i 2025 (−19 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.021 | 946 | 1.182 | 975 | 825 | −15 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 116.581 kr. i 2021 til 132.138 kr. i 2025 (+13 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 117 | 622 | -108 | -343 | 132 | +138 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 51.405 kr. i 2021 til 76.889 kr. i 2025 (+50 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 51 | 590 | -151 | -420 | 77 | +118 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 37.913 kr. i 2021 til 101.389 kr. i 2025 (+167 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 38 | 449 | -118 | -379 | 101 | +127 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 730 | 606 | 506 | 413 | 342 | −17 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 730 | 606 | 506 | 413 | 342 | −17 % | |
| Varebeholdninger | 805 | 505 | 621 | 626 | 630 | +1 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 62.088 kr. i 2022 til 0 kr. i 2023 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 62 | 0 | – | – | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.339 | 1.115 | 1.538 | 980 | 979 | −0 % | |
| Aktiver i alt | 2.070 | 1.721 | 2.044 | 1.393 | 1.321 | −5 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 106.057 kr. i 2021 til 328.568 kr. i 2025 (+210 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 106 | 555 | 606 | 227 | 329 | +45 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 94.735 kr. i 2021 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 95 | 0 | 23 | 23 | 0 | −100 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.868.926 kr. i 2021 til 992.228 kr. i 2025 (−47 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.869 | 1.069 | 1.374 | 1.143 | 992 | −13 % | |
| Passiver i alt | 2.070 | 1.721 | 2.044 | 1.393 | 1.321 | −5 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 5 kr. i 2021 til 3 kr. i 2025 (−40 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5 | 4 | 4 | 4 | 3 | −14 % | |
6 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Tjele — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Viborg