Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Snellemark 30, 3700 Rønne · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,2 | 1,1 | 1 | 1,1 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 1,6 % | 0,1 % | -13,1 % | 3,1 % | 6,2 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 102,1 % | 95,8 % | 86,9 % | 96,5 % | 96,6 % | Svag | |
| Soliditetsgrad | 17,4 % | 23,4 % | 13,1 % | 14,7 % | 20,2 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | 9,2 % | 0,3 % | -100,1 % | 21,2 % | 30,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 728.899 kr. | -305.095 kr. | -1.319.546 kr. | 54.158 kr. | 524.285 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 17,4 % | 23,4 % | 13,1 % | 14,7 % | 20,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 82,6 % | 76,6 % | 86,9 % | 85,3 % | 79,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 3,7 % | 0,1 % | 0,4 % | 0 % | 30,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 15.517.804 kr. i 2021 til 18.674.198 kr. i 2025 (+20 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 15.518 | 13.899 | 13.187 | 15.080 | 18.674 | +24 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 13.799.209 kr. i 2021 til 16.951.447 kr. i 2025 (+23 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 13.799 | 12.988 | 13.632 | 14.216 | 16.951 | +19 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 1.225.947 kr. i 2021 til 1.104.759 kr. i 2025 (−10 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.226 | 187 | -741 | 615 | 1.105 | +80 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 175.081 kr. i 2021 til 782.811 kr. i 2025 (+347 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 175 | 79 | -1.115 | 336 | 783 | +133 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 174.688 kr. i 2021 til 528.215 kr. i 2025 (+202 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 175 | 6 | -953 | 256 | 528 | +107 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.886 | 2.284 | 1.762 | 1.498 | 2.012 | +34 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 48 | 48 | 48 | 48 | 48 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.934 | 2.332 | 1.810 | 1.546 | 2.060 | +33 % | |
| Varebeholdninger | 3.904 | 1.543 | 1.926 | 1.729 | 1.497 | −13 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 329.126 kr. i 2021 til 2.085.944 kr. i 2025 (+534 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 329 | 5 | 23 | 1 | 2.086 | +307561 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 8.971 | 5.818 | 5.468 | 6.665 | 6.528 | −2 % | |
| Aktiver i alt | 10.905 | 8.149 | 7.278 | 8.211 | 8.588 | +5 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 1.899.595 kr. i 2021 til 1.736.232 kr. i 2025 (−9 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.900 | 1.905 | 952 | 1.208 | 1.736 | +44 % | |
| Langfristet gæld i alt | 0 | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 8.783.372 kr. i 2021 til 6.757.939 kr. i 2025 (−23 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 8.783 | 6.073 | 6.290 | 6.906 | 6.758 | −2 % | |
| Passiver i alt | 10.905 | 8.149 | 7.278 | 8.211 | 8.588 | +5 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 33 kr. i 2021 til 30 kr. i 2025 (−9 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 33 | 29 | 29 | 28 | 30 | +7 % | |
6 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Rønne — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Bornholms Regionskommune