God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
, 3905 Nuussuaq · Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1 | 0,7 | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 0,3 % | -1,9 % | -5,1 % | 1,1 % | -1,5 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 167,5 % | 161,5 % | 39,9 % | 52,1 % | 339,8 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 53,7 % | 54 % | 50,7 % | 47,8 % | 47,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 0,6 % | -3,6 % | -10 % | 2,4 % | -3,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 14.609 kr. | -163.460 kr. | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 53,7 % | 54 % | 50,7 % | 47,8 % | 47,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 46,3 % | 46 % | 49,3 % | 52,2 % | 52,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 30 % | 15,5 % | 7,6 % | 33,1 % | 55,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 610.524 kr. i 2021 til 411.236 kr. i 2025 (−33 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 611 | 422 | 40 | 310 | 411 | +33 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 595.915 kr. i 2021 til 375.000 kr. i 2025 (−37 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 596 | 586 | 510 | 297 | 375 | +26 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 14.609 kr. i 2021 til 36.236 kr. i 2025 (+148 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 15 | -163 | -470 | 13 | 36 | +169 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra -48.332 kr. i 2021 til -66.006 kr. i 2025 (−37 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -48 | -168 | -664 | 99 | -66 | −166 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 20.467 kr. i 2021 til -92.426 kr. i 2025 (−552 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 20 | -119 | -304 | 75 | -92 | −224 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 3.000 | 3.000 | 3.000 | 3.000 | 3.000 | 0 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | 2.000 | 2.000 | 2.000 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 3.000 | 3.000 | 5.000 | 5.000 | 5.000 | 0 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 612.308 kr. i 2021 til 222.776 kr. i 2025 (−64 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 612 | 305 | 185 | 944 | 223 | −76 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.419 | 3.166 | 971 | 1.486 | 1.366 | −8 % | |
| Aktiver i alt | 6.419 | 6.166 | 5.971 | 6.486 | 6.366 | −2 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 3.450.304 kr. i 2021 til 3.009.835 kr. i 2025 (−13 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.450 | 3.331 | 3.028 | 3.102 | 3.010 | −3 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 0 kr. i 2021 til 2.394.407 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 0 | 0 | – | – | 2.394 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 2.040.852 kr. i 2021 til 402.035 kr. i 2025 (−80 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.041 | 1.960 | 2.434 | 2.851 | 402 | −86 % | |
| Passiver i alt | 6.419 | 6.166 | 5.971 | 6.486 | 6.366 | −2 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 % | |
14 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Nuussuaq — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Sermersooq