Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Klostergade 22, 8000 Aarhus C · Speciallægers aktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1.186,4 | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | -9,8 % | 15,1 % | 15,1 % | 10,2 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | — | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 97,4 % | 99,4 % | 95,2 % | 97,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | -10,1 % | 15,1 % | 15,9 % | 10,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 379.639 kr. | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 97,4 % | 99,4 % | 95,2 % | 97,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 2,6 % | 0,6 % | 4,8 % | 2,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 94,3 % | 146,1 % | 261,4 % | 53,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 173.855 kr. i 2021 til 532.998 kr. i 2025 (+207 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 174 | 380 | 227 | 280 | 533 | +90 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 57.902 kr. i 2021 til 133.327 kr. i 2025 (+130 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 58 | 0 | 61 | 51 | 133 | +163 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 104.390 kr. i 2021 til 399.671 kr. i 2025 (+283 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 104 | 379 | 167 | 229 | 400 | +74 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 582.019 kr. i 2021 til 757.995 kr. i 2025 (+30 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 582 | -456 | 866 | 1.162 | 758 | −35 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 453.891 kr. i 2021 til 591.983 kr. i 2025 (+30 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 454 | -456 | 770 | 906 | 592 | −35 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 311.465 kr. i 2021 til 71.122 kr. i 2025 (−77 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 311 | 112 | 46 | 760 | 71 | −91 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 5.381 | 4.648 | 5.113 | 6.008 | 5.786 | −4 % | |
| Aktiver i alt | 5.381 | 4.648 | 5.113 | 6.008 | 5.786 | −4 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 5.271.859 kr. i 2021 til 5.652.077 kr. i 2025 (+7 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.272 | 4.529 | 5.081 | 5.717 | 5.652 | −1 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 109.439 kr. i 2021 til 133.861 kr. i 2025 (+22 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 109 | 119 | 32 | 291 | 134 | −54 % | |
| Passiver i alt | 5.381 | 4.648 | 5.113 | 6.008 | 5.786 | −4 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Aarhus C — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aarhus