God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Kongsbjerg 33, 6640 Lunderskov · Maskinforarbejdning af metal
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | 20,6 % | 15,2 % | 15 % | 12,9 % | 13,6 % | Ingen vurdering | |
| Overskudsgrad | 10 % | 7,2 % | 6,6 % | 3,7 % | 4,3 % | Ingen vurdering | |
| Kapacitetsgrad | 1,9 | 1,9 | 1,8 | 1,4 | 1,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 14,1 % | 11,9 % | 11,6 % | 4,1 % | 6,2 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 181,1 % | 200,3 % | 334,4 % | 181,5 % | 191,4 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 43,2 % | 49,2 % | 66,9 % | 43,5 % | 45,8 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 32,6 % | 24,3 % | 17,3 % | 9,5 % | 13,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 68.035.987 kr. | 58.614.367 kr. | 48.455.713 kr. | 28.805.284 kr. | 40.646.723 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 43,2 % | 49,2 % | 66,9 % | 43,5 % | 45,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 56,8 % | 50,8 % | 33,1 % | 56,5 % | 54,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0,5 % | 0 % | 17,6 % | 3,6 % | 3,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🟢Nettoomsætning steg fra 621.511.022 kr. i 2021 til 801.308.102 kr. i 2025 (+29 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 621.511 | 726.126 | 651.614 | 664.862 | 801.308 | +21 % | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 128.115.103 kr. i 2021 til 109.171.929 kr. i 2025 (−15 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 128.115 | 110.093 | 97.817 | 85.776 | 109.172 | +27 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 60.079.116 kr. i 2021 til 68.525.206 kr. i 2025 (+14 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 60.079 | 51.479 | 49.361 | 56.971 | 68.525 | +20 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 62.341.106 kr. i 2021 til 34.323.888 kr. i 2025 (−45 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 62.341 | 52.594 | 43.136 | 24.763 | 34.324 | +39 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 63.226.798 kr. i 2021 til 31.146.061 kr. i 2025 (−51 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 63.227 | 56.876 | 42.277 | 22.198 | 31.146 | +40 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 49.290.119 kr. i 2021 til 24.261.355 kr. i 2025 (−51 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 49.290 | 44.374 | 32.854 | 17.276 | 24.261 | +40 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 17.701 | 13.520 | 11.016 | 18.047 | 24.491 | +36 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 7.664 | 9.622 | 1.957 | 1.957 | 1.957 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 25.365 | 23.142 | 12.973 | 20.005 | 26.448 | +32 % | |
| Varebeholdninger | 81.646 | 95.559 | 72.617 | 116.538 | 133.026 | +14 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 895.506 kr. i 2021 til 5.940.472 kr. i 2025 (+563 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 896 | 68 | 14.223 | 7.856 | 5.940 | −24 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 324.826 | 348.191 | 270.174 | 397.008 | 367.630 | −7 % | |
| Aktiver i alt | 350.191 | 371.333 | 283.147 | 417.012 | 394.078 | −5 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 151.226.387 kr. i 2021 til 180.599.090 kr. i 2025 (+19 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 151.226 | 182.752 | 189.374 | 181.347 | 180.599 | −0 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 17.068.350 kr. i 2021 til 16.384.558 kr. i 2025 (−4 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 17.068 | 12.261 | 8.477 | 12.486 | 16.385 | +31 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 179.396.367 kr. i 2021 til 192.094.595 kr. i 2025 (+7 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 179.396 | 173.819 | 80.796 | 218.679 | 192.095 | −12 % | |
| Passiver i alt | 350.191 | 371.333 | 283.147 | 417.012 | 394.078 | −5 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 72 kr. i 2021 til 91 kr. i 2025 (+26 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 72 | 71 | 69 | 73 | 91 | +25 % | |
23 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Lunderskov — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Kolding