God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Rugvænget 19A, 8500 Grenaa · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 13,2 % | -6,9 % | 5,6 % | 9,6 % | -28,9 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 348,3 % | 342,2 % | 367,9 % | 275,8 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 75,7 % | 75,8 % | 77,2 % | 69 % | 62,8 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 17,4 % | -9,1 % | 7,2 % | 13,9 % | -46 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 75,7 % | 75,8 % | 77,2 % | 69 % | 62,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 24,3 % | 24,2 % | 22,8 % | 31 % | 37,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 4,9 % | 4,3 % | 0,7 % | 0,5 % | 78 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -37.942 kr. i 2021 til -31.430 kr. i 2025 (+17 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -38 | -39 | -37 | -37 | -31 | +15 % | |
| Personaleomkostninger | – | 0 | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -38.617 kr. i 2022 til -31.430 kr. i 2025 (+19 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | -39 | – | – | -31 | – | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 10.197.976 kr. i 2021 til -13.370.515 kr. i 2025 (−231 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 10.198 | -5.090 | 4.144 | 8.323 | -13.371 | −261 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 8.072.274 kr. i 2021 til -13.353.751 kr. i 2025 (−265 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 8.072 | -3.856 | 3.313 | 6.576 | -13.354 | −303 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 9.442 | 9.565 | 9.661 | 10.043 | 9.852 | −2 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 9.442 | 9.565 | 9.661 | 10.043 | 9.852 | −2 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 721.166 kr. i 2021 til 460.955 kr. i 2025 (−36 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 721 | 581 | 97 | 98 | 461 | +370 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 51.772 | 46.525 | 49.642 | 58.585 | 36.403 | −38 % | |
| Aktiver i alt | 61.215 | 56.090 | 59.303 | 68.628 | 46.255 | −33 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 46.350.241 kr. i 2021 til 29.030.545 kr. i 2025 (−37 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 46.350 | 42.495 | 45.808 | 47.384 | 29.031 | −39 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | 16.634 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 14.864.426 kr. i 2021 til 590.945 kr. i 2025 (−96 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 14.864 | 13.595 | 13.495 | 21.244 | 591 | −97 % | |
| Passiver i alt | 61.215 | 56.090 | 59.303 | 68.628 | 46.255 | −33 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 1 kr. i 2022 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 1 | 0 | 0 | 0 | – | |
6 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Grenaa — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Norddjurs