Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Irisalle 3, 6920 Videbæk · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,6 | 1,7 | 5,4 | 4,7 | 3,9 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 2,5 % | 1,6 % | 5,4 % | 4,6 % | 4,1 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 928,3 % | 648,6 % | 620,8 % | 428,4 % | 516,6 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 84,6 % | 82,8 % | 82,4 % | 80,7 % | 81,5 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 2,9 % | 2 % | 6,6 % | 5,7 % | 5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 38.279 kr. | 40.034 kr. | 41.838 kr. | 35.964 kr. | 29.818 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 84,6 % | 82,8 % | 82,4 % | 80,7 % | 81,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 15,4 % | 17,2 % | 17,6 % | 19,3 % | 18,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 928,3 % | 560,5 % | 600,8 % | 381,9 % | 465,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 38.279 kr. i 2021 til 29.818 kr. i 2025 (−22 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 38 | 40 | 42 | 36 | 30 | −17 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 14.566 kr. i 2021 til 22.105 kr. i 2025 (+52 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 15 | 16 | 34 | 28 | 22 | −22 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 13.506 kr. i 2021 til 22.052 kr. i 2025 (+63 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 14 | 15 | 34 | 28 | 22 | −20 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 13.801 kr. i 2021 til 17.182 kr. i 2025 (+24 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 14 | 8 | 27 | 21 | 17 | −20 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 407 | 383 | 375 | 368 | 360 | −2 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 407 | 383 | 375 | 368 | 360 | −2 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 148.886 kr. i 2021 til 55.941 kr. i 2025 (−62 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 149 | 116 | 113 | 88 | 56 | −37 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 149 | 135 | 116 | 99 | 62 | −37 % | |
| Aktiver i alt | 556 | 518 | 492 | 467 | 422 | −10 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 470.058 kr. i 2021 til 343.774 kr. i 2025 (−27 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 470 | 428 | 405 | 377 | 344 | −9 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 16.039 kr. i 2021 til 12.007 kr. i 2025 (−25 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 16 | 21 | 19 | 23 | 12 | −48 % | |
| Passiver i alt | 556 | 518 | 492 | 467 | 422 | −10 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Videbæk — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Ringkøbing-Skjern