Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Juliesmindevej 8, 4180 Sorø · Forberedende byggepladsarbejder
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 2,8 | 7,2 | 8,6 | 6,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 20,4 % | 33,6 % | 55,5 % | 44,5 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 217,4 % | 727,5 % | 428,8 % | 397,2 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 54,8 % | 86,4 % | 77 % | 74,9 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 37,1 % | 38,9 % | 72 % | 59,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 5.580.293 kr. | 8.252.683 kr. | 8.220.345 kr. | 3.920.086 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 54,8 % | 86,4 % | 77 % | 74,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 45,2 % | 13,6 % | 23 % | 25,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 15 % | 55,2 % | 12,9 % | 75,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 6.040.543 kr. i 2021 til 4.593.037 kr. i 2025 (−24 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 6.041 | 8.763 | 9.423 | 9.177 | 4.593 | −50 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 5.018.600 kr. i 2021 til 656.551 kr. i 2025 (−87 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.019 | 3.002 | 1.163 | 957 | 657 | −31 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 765.690 kr. i 2021 til 3.862.585 kr. i 2025 (+404 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 766 | 5.409 | 8.111 | 8.113 | 3.863 | −52 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 1.046.212 kr. i 2021 til 4.211.846 kr. i 2025 (+303 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.046 | 4.973 | 8.535 | 9.007 | 4.212 | −53 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 812.747 kr. i 2021 til 3.283.030 kr. i 2025 (+304 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 813 | 3.873 | 6.649 | 7.024 | 3.283 | −53 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 574 | 347 | 203 | 167 | 25 | −85 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 0 | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 574 | 347 | 203 | 167 | 25 | −85 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 1.122.245 kr. i 2021 til 1.397.954 kr. i 2025 (+25 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.122 | 1.286 | 1.483 | 376 | 1.398 | +272 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 14.438 | 18.664 | 19.561 | 12.495 | 7.359 | −41 % | |
| Aktiver i alt | 15.012 | 19.010 | 19.764 | 12.663 | 7.384 | −42 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 6.553.071 kr. i 2021 til 5.531.691 kr. i 2025 (−16 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 6.553 | 10.426 | 17.075 | 9.749 | 5.532 | −43 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 8.459.314 kr. i 2021 til 1.852.654 kr. i 2025 (−78 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 8.459 | 8.585 | 2.689 | 2.914 | 1.853 | −36 % | |
| Passiver i alt | 15.012 | 19.010 | 19.764 | 12.663 | 7.384 | −42 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 8 kr. i 2021 til 1 kr. i 2025 (−88 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 8 | 5 | 2 | 1 | 1 | 0 % | |
7 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Sorø — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.