God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Øhovedvej 4, 8420 Knebel · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,5 | 0,8 | 0,5 | 1,3 | 1,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 44,6 % | -18,2 % | -84,5 % | 13,6 % | 31,1 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 130,4 % | 100,3 % | 37,5 % | 69,5 % | 81,6 % | Svag | |
| Soliditetsgrad | 48,3 % | 30,9 % | -27,8 % | -3,4 % | 28,5 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 92,5 % | -59 % | 304,1 % | -404,1 % | 109,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 717.224 kr. | -96.096 kr. | -306.194 kr. | 191.983 kr. | 509.227 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 48,3 % | 30,9 % | -27,8 % | -3,4 % | 28,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 51,7 % | 69,1 % | 127,8 % | 103,4 % | 71,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | — | — | 21,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 1.957.758 kr. i 2022 til 1.575.248 kr. i 2025 (−20 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.958 | 747 | 427 | 643 | 1.575 | +145 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 1.240.534 kr. i 2022 til 1.029.221 kr. i 2025 (−17 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.241 | 843 | 733 | 451 | 1.029 | +128 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 642.516 kr. i 2022 til 440.228 kr. i 2025 (−31 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 643 | -224 | -467 | 144 | 440 | +206 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 630.964 kr. i 2022 til 397.585 kr. i 2025 (−37 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 631 | -253 | -508 | 131 | 398 | +203 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 490.717 kr. i 2022 til 378.563 kr. i 2025 (−23 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 491 | -197 | -497 | 131 | 379 | +189 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 303 | 200 | 99 | 64 | 390 | +510 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 142 | 142 | 207 | 207 | 131 | −37 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 445 | 342 | 306 | 271 | 521 | +92 % | |
| Varebeholdninger | 374 | 297 | 229 | 237 | 336 | +42 % | |
| Likvide beholdninger | – | – | – | – | 180 | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 655 | 739 | 282 | 693 | 694 | +0 % | |
| Aktiver i alt | 1.100 | 1.081 | 588 | 964 | 1.216 | +26 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 530.717 kr. i 2022 til 346.130 kr. i 2025 (−35 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 531 | 334 | -163 | -32 | 346 | +1167 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 502.630 kr. i 2022 til 850.819 kr. i 2025 (+69 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 503 | 736 | 752 | 996 | 851 | −15 % | |
| Passiver i alt | 1.100 | 1.081 | 588 | 964 | 1.216 | +26 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 2 kr. i 2022 til 3 kr. i 2025 (+50 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | +50 % | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Knebel — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Syddjurs