God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Sædding Strandvej 20, 6710 Esbjerg V · Investering for egen regning
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | 3,6 % | 3,4 % | 3,5 % | 8,9 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 86,6 % | 83,4 % | 83,1 % | 83,6 % | Svag | |
| Soliditetsgrad | — | 98,8 % | 98,9 % | 98,7 % | 98,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 3,6 % | 3,4 % | 3,5 % | 9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 98,8 % | 98,9 % | 98,7 % | 98,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 1,2 % | 1,1 % | 1,3 % | 1,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 0,6 % | 14 % | 11,7 % | 9,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -8.850 kr. i 2022 til -10.625 kr. i 2026 (−20 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -9 | -9 | -11 | -10 | -11 | −2 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 12.190.676 kr. i 2022 til 4.282.251 kr. i 2026 (−65 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 12.191 | 1.456 | 1.429 | 1.535 | 4.282 | +179 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 12.194.148 kr. i 2022 til 4.286.968 kr. i 2026 (−65 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 12.194 | 1.455 | 1.432 | 1.539 | 4.287 | +179 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 39.087 | 40.555 | 41.999 | 43.555 | 47.858 | +10 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 39.087 | 40.555 | 41.999 | 43.555 | 47.858 | +10 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 4.076 kr. i 2022 til 65.442 kr. i 2026 (+1506 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4 | 3 | 67 | 66 | 65 | −1 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 456 | 437 | 400 | 472 | 574 | +22 % | |
| Aktiver i alt | 39.542 | 40.992 | 42.399 | 44.027 | 48.432 | +10 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 39.031.897 kr. i 2022 til 47.745.548 kr. i 2026 (+22 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 39.032 | 40.487 | 41.920 | 43.459 | 47.746 | +10 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 510.111 kr. i 2022 til 686.476 kr. i 2026 (+35 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 510 | 505 | 479 | 568 | 686 | +21 % | |
| Passiver i alt | 39.542 | 40.992 | 42.399 | 44.027 | 48.432 | +10 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
6 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Esbjerg V — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Esbjerg