Finansiel kreditstyrke
BETAAcceptabel
Confidence 59%
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2023.
Skovvejen 11, 8000 Aarhus C · Køb og salg af egen fast ejendom
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2023.
Seneste regnskabsår 2023
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 12,3 % | 8,9 % | -10,7 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 180,4 % | 258,2 % | 95,5 % | Svag | |
| Soliditetsgrad | 22,8 % | 82 % | 82,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 54 % | 10,9 % | -13 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 22,8 % | 82 % | 82,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 77,2 % | 18 % | 17,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 36,5 % | 53,9 % | 38,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | Ændring2022 → 2023 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 2.409.574 kr. i 2021 til 2.586.000 kr. i 2023 (+7 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.410 | 4.332 | 2.586 | −40 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 16.750.796 kr. i 2021 til -12.790.000 kr. i 2023 (−176 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 16.751 | 9.000 | -12.790 | −242 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 15.681.709 kr. i 2021 til -12.630.000 kr. i 2023 (−181 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 15.682 | 11.964 | -12.630 | −206 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 12.231.480 kr. i 2021 til -9.851.000 kr. i 2023 (−181 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 12.231 | 9.332 | -9.851 | −206 % | |
| Balance | |||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 91.727 | 96.394 | 81.101 | −16 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 91.727 | 96.394 | 81.101 | −16 % | |
| Varebeholdninger | 0 | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 1.543.819 kr. i 2021 til 4.355.000 kr. i 2023 (+182 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.544 | 1.743 | 4.355 | +150 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 7.634 | 8.349 | 10.898 | +31 % | |
| Aktiver i alt | 99.361 | 104.743 | 91.999 | −12 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 22.639.217 kr. i 2021 til 76.025.000 kr. i 2023 (+236 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 22.639 | 85.876 | 76.025 | −11 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 65.575.916 kr. i 2021 til 0 kr. i 2023 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 65.576 | 7.691 | 0 | −100 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 4.231.071 kr. i 2021 til 11.415.000 kr. i 2023 (+170 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.231 | 3.234 | 11.415 | +253 % | |
| Passiver i alt | 99.361 | 104.743 | 91.999 | −12 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | 0 | – | – | |
9 offentlige roller · aktuelle og historiske