Meget svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Høstvej 24, 2920 Charlottenlund · Udgivelse af ugeblade og magasiner
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | -15,2 % | -98,9 % | -76,2 % | 4,9 % | 22,2 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 498,8 % | 209,6 % | 69,8 % | 67,9 % | 86,7 % | Svag | |
| Soliditetsgrad | 80 % | 52,3 % | -43,2 % | -47,3 % | -15,3 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | -19 % | -189,2 % | 176,1 % | -10,4 % | -145,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 80 % | 52,3 % | -43,2 % | -47,3 % | -15,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 20 % | 47,7 % | 143,2 % | 147,3 % | 115,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 2,4 % | 2,9 % | 9,2 % | 3,8 % | 5,9 % | Ingen vurdering |
positiv egenkapital er udslettet (slut ≤ 0)
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -12.876 kr. i 2021 til 46.681 kr. i 2025 (+463 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -13 | -20 | -495 | 12 | 47 | +288 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -107.668 kr. i 2021 til 138.159 kr. i 2025 (+228 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -108 | -371 | -454 | 24 | 138 | +468 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -107.668 kr. i 2021 til 138.159 kr. i 2025 (+228 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -108 | -371 | -454 | 24 | 138 | +468 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 3.374 kr. i 2021 til 42.261 kr. i 2025 (+1153 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3 | 5 | 79 | 27 | 42 | +54 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 710 | 375 | 596 | 494 | 622 | +26 % | |
| Aktiver i alt | 710 | 375 | 596 | 494 | 622 | +26 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 567.294 kr. i 2021 til -95.180 kr. i 2025 (−117 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 567 | 196 | -258 | -233 | -95 | +59 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 142.240 kr. i 2021 til 716.807 kr. i 2025 (+404 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 142 | 179 | 853 | 727 | 717 | −1 % | |
| Passiver i alt | 710 | 375 | 596 | 494 | 622 | +26 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
10 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Charlottenlund — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Gentofte