Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Kærvej 30B, 7442 Engesvang · Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 7,8 % | 3,6 % | 4,5 % | 3,4 % | 4,9 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 50,8 % | 57,2 % | 65,8 % | 102,8 % | 219,8 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 50,3 % | 53,3 % | 56,7 % | 59,7 % | 62,9 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 15,5 % | 6,8 % | 7,9 % | 5,6 % | 7,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 50,3 % | 53,3 % | 56,7 % | 59,7 % | 62,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 49,7 % | 46,7 % | 43,3 % | 40,3 % | 37,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 50,8 % | 57,2 % | 65,8 % | 102,7 % | 61,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 549.946 kr. i 2021 til 488.772 kr. i 2025 (−11 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 550 | 339 | 379 | 580 | 489 | −16 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 709.946 kr. i 2021 til 538.772 kr. i 2025 (−24 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 710 | 379 | 514 | 425 | 539 | +27 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 664.677 kr. i 2021 til 464.401 kr. i 2025 (−30 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 665 | 332 | 415 | 320 | 464 | +45 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 545.625 kr. i 2021 til 368.137 kr. i 2025 (−33 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 546 | 256 | 326 | 245 | 368 | +50 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 6.680 | 6.720 | 6.855 | 6.700 | 6.250 | −7 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 6.680 | 6.720 | 6.855 | 6.700 | 6.250 | −7 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 334.793 kr. i 2021 til 351.164 kr. i 2025 (+5 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 335 | 382 | 386 | 595 | 351 | −41 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 335 | 382 | 386 | 595 | 1.256 | +111 % | |
| Aktiver i alt | 7.015 | 7.102 | 7.241 | 7.295 | 7.506 | +3 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 3.526.814 kr. i 2021 til 4.721.849 kr. i 2025 (+34 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.527 | 3.783 | 4.109 | 4.354 | 4.722 | +8 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 2.561.792 kr. i 2021 til 1.941.559 kr. i 2025 (−24 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.562 | 2.375 | 2.243 | 2.093 | 1.942 | −7 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 658.531 kr. i 2021 til 571.388 kr. i 2025 (−13 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 659 | 667 | 587 | 579 | 571 | −1 % | |
| Passiver i alt | 7.015 | 7.102 | 7.241 | 7.295 | 7.506 | +3 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
10 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Engesvang — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Ikast-Brande