Meget svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
J.A. Schwartz Gade 19, 2100 København Ø · Arkitektaktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | 100 % | 87,1 % | Ingen vurdering | |
| Overskudsgrad | — | — | — | 100 % | 87,1 % | Ingen vurdering | |
| Kapacitetsgrad | 44,3 | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | -151,1 % | -290,8 % | 115,6 % | 23,6 % | 93,4 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 6,7 % | 194,9 % | 20,2 % | 23,8 % | 107,1 % | Tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | <999 % | <999 % | -495,2 % | -419,5 % | -93,4 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | 10,9 % | 8,6 % | -23,3 % | -5,6 % | -100 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | -17.769 kr. | -634 kr. | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | <999 % | <999 % | -495,2 % | -419,5 % | -93,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | >999 % | >999 % | 595,2 % | 519,5 % | 193,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 6,5 % | 194,9 % | 20,2 % | 23,8 % | 107,1 % | Ingen vurdering |
negativ egenkapital er reduceret; point efter andel af underskuddet der er lukket
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🟢Nettoomsætning steg fra 37.800 kr. i 2024 til 180.000 kr. i 2025 (+376 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | – | – | 38 | 180 | +376 % | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 28.111 kr. i 2021 til 156.840 kr. i 2025 (+458 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 28 | – | 72 | 38 | 157 | +315 % | |
| Personaleomkostninger | 1 | 1 | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -17.769 kr. i 2021 til 156.840 kr. i 2025 (+983 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -18 | -1 | 72 | 38 | 157 | +315 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -33.712 kr. i 2022 til 149.375 kr. i 2025 (+543 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | -34 | 63 | 17 | 149 | +794 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -45.198 kr. i 2021 til 149.375 kr. i 2025 (+430 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -45 | -34 | 63 | 17 | 149 | +794 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | 0 | – | 0 | 0 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 0 | – | – | 0 | 0 | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | 0 | 0 | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | 0 | 0 | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 28.990 kr. i 2021 til 159.926 kr. i 2025 (+452 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 29 | 12 | 54 | 71 | 160 | +126 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 30 | 12 | 54 | 71 | 160 | +126 % | |
| Aktiver i alt | 30 | 12 | 54 | 71 | 160 | +126 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra -415.606 kr. i 2021 til -149.375 kr. i 2025 (+64 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -416 | -393 | -268 | -297 | -149 | +50 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 398.752 kr. i 2022 til 159.926 kr. i 2025 (−60 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 399 | 54 | 71 | 160 | +126 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 445.524 kr. i 2021 til 149.375 kr. i 2025 (−66 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 446 | 6 | 268 | 297 | 149 | −50 % | |
| Passiver i alt | 30 | 12 | 54 | 71 | 160 | +126 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | – | – | – | – | – | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i København Ø — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i København