God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Tjørnevej 66, 7442 Engesvang · Anden udlejning af boliger
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 3,8 % | 1,9 % | 2,1 % | 1,6 % | 2,5 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 255,4 % | 257,2 % | 228,4 % | 350,6 % | 398,4 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 32,3 % | 34,6 % | 36,6 % | 37,4 % | 37,6 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 11,7 % | 5,6 % | 5,6 % | 4,2 % | 6,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 32,3 % | 34,6 % | 36,6 % | 37,4 % | 37,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 67,7 % | 65,4 % | 63,4 % | 62,6 % | 62,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 19,3 % | 0 % | — | 15,8 % | 12,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 702.659 kr. i 2021 til 800.221 kr. i 2025 (+14 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 703 | 764 | 791 | 758 | 800 | +6 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 910.862 kr. i 2021 til 885.424 kr. i 2025 (−3 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 911 | 569 | 842 | 763 | 885 | +16 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 802.792 kr. i 2021 til 573.237 kr. i 2025 (−29 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 803 | 413 | 430 | 335 | 573 | +71 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 620.576 kr. i 2021 til 444.534 kr. i 2025 (−28 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 621 | 314 | 335 | 260 | 445 | +71 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 13.800 | 13.810 | 14.065 | 14.275 | 14.565 | +2 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 13.800 | 13.810 | 14.065 | 14.275 | 14.565 | +2 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 191.276 kr. i 2021 til 99.568 kr. i 2025 (−48 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 191 | 0 | – | 102 | 100 | −2 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.528 | 2.372 | 2.118 | 2.262 | 3.080 | +36 % | |
| Aktiver i alt | 16.328 | 16.182 | 16.183 | 16.537 | 17.645 | +7 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 5.281.897 kr. i 2021 til 6.635.762 kr. i 2025 (+26 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.282 | 5.596 | 5.931 | 6.191 | 6.636 | +7 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 9.100.000 kr. i 2021 til 9.291.650 kr. i 2025 (+2 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 9.100 | 8.750 | 8.400 | 8.775 | 9.292 | +6 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 990.117 kr. i 2021 til 773.046 kr. i 2025 (−22 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 990 | 923 | 927 | 645 | 773 | +20 % | |
| Passiver i alt | 16.328 | 16.182 | 16.183 | 16.537 | 17.645 | +7 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Engesvang — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Ikast-Brande