Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Industrihøjen 2, 7730 Hanstholm · Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,4 | 1,7 | 1,3 | 1,9 | 1,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 14,9 % | 28,9 % | 17,9 % | 39,3 % | 21 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 182,7 % | 267,1 % | 216,5 % | 279,2 % | 197 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 43,9 % | 58,9 % | 53,7 % | 63,3 % | 60,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 34 % | 49 % | 33,3 % | 62,2 % | 35 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 3.081.897 kr. | 5.627.848 kr. | 3.184.523 kr. | 9.314.924 kr. | 5.236.508 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 43,9 % | 58,9 % | 53,7 % | 63,3 % | 60,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 56,1 % | 41,1 % | 46,3 % | 36,7 % | 39,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 39,2 % | 93,1 % | 0 % | 44,4 % | 6,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 9.923.680 kr. i 2022 til 14.620.337 kr. i 2026 (+47 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 9.924 | 13.235 | 11.201 | 18.437 | 14.620 | −21 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 6.841.783 kr. i 2022 til 9.383.829 kr. i 2026 (+37 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 6.842 | 7.607 | 8.017 | 9.122 | 9.384 | +3 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 2.898.816 kr. i 2022 til 4.670.978 kr. i 2026 (+61 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.899 | 5.318 | 2.845 | 8.978 | 4.671 | −48 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 2.773.089 kr. i 2022 til 4.610.762 kr. i 2026 (+66 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.773 | 5.238 | 2.781 | 8.930 | 4.611 | −48 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 2.181.616 kr. i 2022 til 3.571.572 kr. i 2026 (+64 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.182 | 4.059 | 2.133 | 6.931 | 3.572 | −48 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.926 | 1.776 | 2.126 | 2.148 | 4.458 | +108 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | 3.000 | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.926 | 1.776 | 2.126 | 2.148 | 7.458 | +247 % | |
| Varebeholdninger | 3.418 | 2.928 | 3.070 | 2.226 | 2.331 | +5 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 2.723.722 kr. i 2022 til 322.924 kr. i 2026 (−88 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.724 | 4.281 | 0 | 2.460 | 323 | −87 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 12.696 | 12.277 | 9.811 | 15.470 | 9.517 | −38 % | |
| Aktiver i alt | 14.621 | 14.053 | 11.937 | 17.618 | 16.976 | −4 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 6.422.306 kr. i 2022 til 10.217.063 kr. i 2026 (+59 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 6.422 | 8.281 | 6.414 | 11.145 | 10.217 | −8 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 928.904 kr. i 2022 til 1.580.845 kr. i 2026 (+70 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 929 | 821 | 708 | 591 | 1.581 | +168 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 6.948.046 kr. i 2022 til 4.831.595 kr. i 2026 (−30 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 6.948 | 4.597 | 4.533 | 5.540 | 4.832 | −13 % | |
| Passiver i alt | 14.621 | 14.053 | 11.937 | 17.618 | 16.976 | −4 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 15 kr. i 2022 til 17 kr. i 2026 (+13 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 15 | 15 | 15 | 18 | 17 | −6 % | |
18 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hanstholm — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Thisted