God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Lupinvej 18, 9500 Hobro · Fremstilling af bygningstømmer og snedkeriartikler i øvrigt
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 10,4 % | 8,3 % | 4,3 % | 6,6 % | 6 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 184,3 % | 167,5 % | 170,1 % | 154,6 % | 157,9 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 37,3 % | 46 % | 45,2 % | 38 % | 37,9 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 27,9 % | 18,1 % | 9,6 % | 17,3 % | 15,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 37,3 % | 46 % | 45,2 % | 38 % | 37,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 62,7 % | 54 % | 54,8 % | 62 % | 62,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 24,3 % | 4,5 % | 18,8 % | 43,1 % | 62,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 82.814.373 kr. i 2021 til 95.116.636 kr. i 2025 (+15 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 82.814 | 79.170 | 82.266 | 83.994 | 95.117 | +13 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 71.231.731 kr. i 2021 til 84.315.786 kr. i 2025 (+18 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 71.232 | 69.717 | 77.118 | 74.101 | 84.316 | +14 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 11.335.515 kr. i 2021 til 10.623.078 kr. i 2025 (−6 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 11.336 | 9.071 | 4.850 | 9.896 | 10.623 | +7 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 8.861.206 kr. i 2021 til 8.253.637 kr. i 2025 (−7 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 8.861 | 7.032 | 3.752 | 7.662 | 8.254 | +8 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 2.698 | 19.782 | 19.654 | 19.609 | 19.464 | −1 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 2.698 | 19.782 | 19.654 | 19.609 | 19.464 | −1 % | |
| Varebeholdninger | 21.084 | 13.356 | 9.489 | 9.522 | 13.545 | +42 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 10.866.044 kr. i 2021 til 46.793.073 kr. i 2025 (+331 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 10.866 | 1.733 | 7.395 | 27.018 | 46.793 | +73 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 82.545 | 64.573 | 66.831 | 96.916 | 118.883 | +23 % | |
| Aktiver i alt | 85.244 | 84.354 | 86.486 | 116.526 | 138.348 | +19 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 31.789.248 kr. i 2021 til 52.487.946 kr. i 2025 (+65 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 31.789 | 38.821 | 39.072 | 44.234 | 52.488 | +19 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 2.642.413 kr. i 2021 til 2.785.112 kr. i 2025 (+5 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.642 | 2.691 | 2.707 | 2.753 | 2.785 | +1 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 44.783.289 kr. i 2021 til 75.290.526 kr. i 2025 (+68 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 44.783 | 38.551 | 39.288 | 62.693 | 75.291 | +20 % | |
| Passiver i alt | 85.244 | 84.354 | 86.486 | 116.526 | 138.348 | +19 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 154 kr. i 2021 til 164 kr. i 2025 (+6 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 154 | 147 | 165 | 148 | 164 | +11 % | |
9 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hobro — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Mariagerfjord