Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Mosevænget 13, 8920 Randers NV · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | 85,9 % | 3,4 % | 3,2 % | 3,1 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 99,3 % | 90,8 % | 99,2 % | 90,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 86,6 % | 3,8 % | 3,2 % | 3,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 99,3 % | 90,8 % | 99,2 % | 90,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 0,7 % | 9,2 % | 0,8 % | 9,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 619,1 % | 6,1 % | 170,7 % | 171,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -21.340 kr. i 2022 til -880.349 kr. i 2026 (−4025 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -21 | -132 | -762 | -748 | -880 | −18 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra -21.340 kr. i 2022 til -880.349 kr. i 2026 (−4025 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -21 | -132 | -762 | -748 | -880 | −18 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 2.953.739 kr. i 2022 til 7.921.219 kr. i 2026 (+168 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.954 | 125.447 | 6.827 | 5.855 | 7.921 | +35 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 2.884.263 kr. i 2022 til 4.743.165 kr. i 2026 (+64 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.884 | 125.145 | 5.128 | 4.469 | 4.743 | +6 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 34.740 | 12.424 | 11.457 | 15.526 | 11.969 | −23 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 34.740 | 12.424 | 11.457 | 15.526 | 11.969 | −23 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 2.733.405 kr. i 2022 til 5.260.033 kr. i 2026 (+92 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.733 | 6.580 | 838 | 1.899 | 5.260 | +177 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 6.799 | 133.206 | 137.391 | 125.151 | 141.402 | +13 % | |
| Aktiver i alt | 41.539 | 145.630 | 148.848 | 140.677 | 153.370 | +9 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 27.922.162 kr. i 2022 til 138.307.316 kr. i 2026 (+395 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 27.922 | 144.567 | 135.096 | 139.564 | 138.307 | −1 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | 12.000 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 13.616.481 kr. i 2022 til 3.062.926 kr. i 2026 (−78 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 13.616 | 1.063 | 13.752 | 1.113 | 3.063 | +175 % | |
| Passiver i alt | 41.539 | 145.630 | 148.848 | 140.677 | 153.370 | +9 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
5 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Randers NV — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Randers