Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Højmosevej 4, 8800 Viborg · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1,2 | 1 | 1 | 1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 35,1 % | 2,1 % | 1,9 % | 6,3 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 170,3 % | 219,9 % | 260,6 % | 196,7 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 49,7 % | 63,4 % | 66,7 % | 50,4 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 70,7 % | 3,3 % | 2,9 % | 12,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 179.690 kr. | 19.560 kr. | 19.852 kr. | 38.310 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 49,7 % | 63,4 % | 66,7 % | 50,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 50,3 % | 36,6 % | 33,3 % | 49,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 99,4 % | 106,4 % | 145,4 % | 129,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 823.434 kr. i 2022 til 908.088 kr. i 2026 (+10 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 823 | 952 | 679 | 673 | 908 | +35 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 770.954 kr. i 2022 til 869.778 kr. i 2026 (+13 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 771 | 772 | 659 | 654 | 870 | +33 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 166.390 kr. i 2023 til 25.010 kr. i 2026 (−85 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 166 | 6 | 7 | 25 | +282 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 50.816 kr. i 2022 til 24.768 kr. i 2026 (−51 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 51 | 166 | 6 | 7 | 25 | +278 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 46.514 kr. i 2022 til 18.974 kr. i 2026 (−59 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 47 | 130 | 4 | 4 | 19 | +391 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | 53 | 40 | 27 | 13 | −50 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | 53 | 40 | 27 | 13 | −50 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 73.348 kr. i 2022 til 190.850 kr. i 2026 (+160 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 73 | 185 | 80 | 97 | 191 | +97 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 204 | 317 | 164 | 173 | 289 | +67 % | |
| Aktiver i alt | 204 | 371 | 204 | 200 | 302 | +51 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 53.998 kr. i 2022 til 152.414 kr. i 2026 (+182 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 54 | 184 | 130 | 133 | 152 | +14 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 149.534 kr. i 2022 til 146.948 kr. i 2026 (−2 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 150 | 186 | 75 | 67 | 147 | +121 % | |
| Passiver i alt | 204 | 371 | 204 | 200 | 302 | +51 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Viborg — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Viborg