God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Fritsbjergvej 4, 6760 Ribe · Detailhandel med motorkøretøjer
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Seneste regnskabsår 2024
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | -9,3 % | 20,3 % | 44,7 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 49,2 % | 79,6 % | 64 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | 46,1 % | 63 % | 77,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | -20,2 % | 32,3 % | 57,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 46,1 % | 63 % | 77,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 53,9 % | 37 % | 22,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 0,5 % | 11,2 % | 1,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Ændring2023 → 2024 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 37.903 kr. i 2021 til 48.619 kr. i 2023 (+28 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 38 | -23 | 49 | – | – | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 37.903 kr. i 2021 til -16.979 kr. i 2024 (−145 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 38 | -23 | 49 | -17 | −135 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 36.801 kr. i 2021 til 212.313 kr. i 2024 (+477 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 37 | -21 | 56 | 212 | +276 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 27.011 kr. i 2021 til 212.313 kr. i 2024 (+686 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 27 | -21 | 50 | 212 | +321 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 165 | 168 | 175 | 407 | +133 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 165 | 168 | 175 | 407 | +133 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 576 kr. i 2022 til 1.285 kr. i 2024 (+123 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 1 | 10 | 1 | −87 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 60 | 61 | 73 | 68 | −7 % | |
| Aktiver i alt | 225 | 229 | 248 | 475 | +92 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 127.011 kr. i 2021 til 368.457 kr. i 2024 (+190 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 127 | 106 | 156 | 368 | +136 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 97.989 kr. i 2021 til 106.657 kr. i 2024 (+9 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 98 | 124 | 92 | 107 | +16 % | |
| Passiver i alt | 225 | 229 | 248 | 475 | +92 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | 0 | 0 | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Ribe — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Esbjerg