Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Clarasvej 2, 8700 Horsens · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | 99,3 % | 98,2 % | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | 99,3 % | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 17,8 % | 17,7 % | 1,6 % | 7,5 % | 3,4 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 757,1 % | 732,5 % | 650,8 % | 48,4 % | 50,4 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 67,6 % | 67,1 % | 52,6 % | 22,9 % | 26,4 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 26,3 % | 26,3 % | 3 % | 32,9 % | 13 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 913.500 kr. | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 67,6 % | 67,1 % | 52,6 % | 22,9 % | 26,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 32,4 % | 32,9 % | 47,4 % | 77,1 % | 73,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 45 % | 48,4 % | 24,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🟢Nettoomsætning steg fra 920.000 kr. i 2022 til 935.000 kr. i 2023 (+2 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 920 | 935 | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 913.500 kr. i 2022 til 941.317 kr. i 2026 (+3 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 914 | 918 | 745 | 1.019 | 941 | −8 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 913.500 kr. i 2022 til 1.087.317 kr. i 2026 (+19 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 914 | – | – | 1.889 | 1.087 | −42 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 913.500 kr. i 2022 til 731.585 kr. i 2026 (−20 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 914 | 918 | 514 | 1.608 | 732 | −54 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 712.530 kr. i 2022 til 568.992 kr. i 2026 (−20 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 713 | 714 | 401 | 1.254 | 569 | −55 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.267 | 1.267 | 14.583 | 15.454 | 15.600 | +1 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.267 | 1.267 | 14.583 | 15.454 | 15.600 | +1 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 773.586 kr. i 2024 til 483.177 kr. i 2026 (−38 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | – | – | 774 | 1.176 | 483 | −59 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.744 | 2.777 | 11.190 | 1.176 | 1.002 | −15 % | |
| Aktiver i alt | 4.010 | 4.044 | 25.773 | 16.630 | 16.602 | −0 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.713.028 kr. i 2022 til 4.376.677 kr. i 2026 (+61 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.713 | 2.715 | 13.554 | 3.808 | 4.377 | +15 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 935.000 kr. i 2022 til 7.134.500 kr. i 2026 (+663 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 935 | 950 | 7.623 | 7.326 | 7.135 | −3 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 362.399 kr. i 2022 til 1.988.627 kr. i 2026 (+449 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 362 | 379 | 1.719 | 2.428 | 1.989 | −18 % | |
| Passiver i alt | 4.010 | 4.044 | 25.773 | 16.630 | 16.602 | −0 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | – | – | 0 | – | |
29 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Horsens — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Horsens