Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Molbechs Alle 29, 4180 Sorø · Engroshandel med kød og kødprodukter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Seneste regnskabsår 2024
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,8 | 1,9 | 1,7 | 3,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 13,1 % | 10,7 % | 10,8 % | 17,1 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 243,6 % | 222,2 % | 281,1 % | 265,3 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 60,5 % | 56 % | 65,1 % | 62,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 21,6 % | 19,2 % | 16,6 % | 27,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 2.291.454 kr. | 2.496.319 kr. | 2.067.835 kr. | 4.108.481 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 60,5 % | 56 % | 65,1 % | 62,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 39,5 % | 44 % | 34,9 % | 37,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 24,1 % | 35,8 % | 98,1 % | 82,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Ændring2023 → 2024 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 5.047.493 kr. i 2021 til 5.789.010 kr. i 2024 (+15 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.047 | 5.068 | 4.695 | 5.789 | +23 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 2.725.339 kr. i 2021 til 1.680.529 kr. i 2024 (−38 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.725 | 2.571 | 2.627 | 1.681 | −36 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 2.263.954 kr. i 2021 til 3.998.481 kr. i 2024 (+77 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.264 | 2.386 | 1.958 | 3.998 | +104 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 2.272.545 kr. i 2021 til 4.167.945 kr. i 2024 (+83 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.273 | 2.477 | 2.063 | 4.168 | +102 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 1.753.280 kr. i 2021 til 3.239.465 kr. i 2024 (+85 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.753 | 1.927 | 1.602 | 3.239 | +102 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 547 | 437 | 327 | 217 | −34 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 547 | 437 | 327 | 217 | −34 % | |
| Varebeholdninger | 784 | 1.664 | 1.499 | 566 | −62 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 1.275.221 kr. i 2021 til 5.854.319 kr. i 2024 (+359 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.275 | 2.818 | 5.053 | 5.854 | +16 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 12.871 | 17.501 | 14.486 | 18.731 | +29 % | |
| Aktiver i alt | 13.419 | 17.938 | 14.813 | 18.948 | +28 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 8.113.650 kr. i 2021 til 11.882.660 kr. i 2024 (+46 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 8.114 | 10.041 | 9.643 | 11.883 | +23 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 5.282.654 kr. i 2021 til 7.059.033 kr. i 2024 (+34 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.283 | 7.875 | 5.153 | 7.059 | +37 % | |
| Passiver i alt | 13.419 | 17.938 | 14.813 | 18.948 | +28 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 3 | 3 | 3 | 3 | 0 % | |
8 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Sorø — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.