Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Kaplevej 57, 2830 Virum · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | -2,9 % | -17,4 % | 22,5 % | 13,3 % | 2,8 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 99,9 % | 99,8 % | 98,1 % | 96,2 % | 99,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | -2,9 % | -17,5 % | 22,9 % | 13,8 % | 2,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 99,9 % | 99,8 % | 98,1 % | 96,2 % | 99,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 0,1 % | 0,2 % | 1,9 % | 3,8 % | 0,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | >999 % | >999 % | >999 % | 464,9 % | >999 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -17.479 kr. i 2021 til -41.756 kr. i 2025 (−139 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -17 | -19 | -19 | -21 | -42 | −96 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -224.253 kr. i 2021 til 368.465 kr. i 2025 (+264 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -224 | -1.132 | 2.077 | 1.702 | 368 | −78 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -225.503 kr. i 2021 til 276.445 kr. i 2025 (+223 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -226 | -1.145 | 1.915 | 1.322 | 276 | −79 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 4.603.483 kr. i 2021 til 1.192.625 kr. i 2025 (−74 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.603 | 638 | 1.983 | 1.733 | 1.193 | −31 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 7.827 | 6.570 | 8.512 | 9.927 | 9.774 | −2 % | |
| Aktiver i alt | 7.827 | 6.570 | 8.512 | 9.927 | 9.774 | −2 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 7.816.036 kr. i 2021 til 9.695.316 kr. i 2025 (+24 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 7.816 | 6.557 | 8.354 | 9.554 | 9.695 | +1 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 11.000 kr. i 2021 til 78.712 kr. i 2025 (+616 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 11 | 14 | 159 | 373 | 79 | −79 % | |
| Passiver i alt | 7.827 | 6.570 | 8.512 | 9.927 | 9.774 | −2 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
13 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Virum — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Lyngby-Taarbæk