Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Skovalleen 24, 4800 Nykøbing F · Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,1 | 1,5 | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 4,5 % | 20 % | 20,2 % | 27,3 % | 14,4 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 350,6 % | 633,7 % | 479,2 % | 818,2 % | 556,4 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 71,5 % | 84,2 % | 79,2 % | 87,8 % | 82,1 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 6,3 % | 23,8 % | 25,5 % | 31,1 % | 17,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 871.084 kr. | 4.194.840 kr. | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 71,5 % | 84,2 % | 79,2 % | 87,8 % | 82,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 28,5 % | 15,8 % | 20,8 % | 12,2 % | 17,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 10.348.511 kr. i 2022 til 7.212.227 kr. i 2026 (−30 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 10.349 | 13.024 | 9.305 | 9.515 | 7.212 | −24 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 9.477.427 kr. i 2022 til 5.339.338 kr. i 2026 (−44 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 9.477 | 8.823 | 6.853 | 6.850 | 5.339 | −22 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 858.344 kr. i 2022 til 1.872.889 kr. i 2026 (+118 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 858 | 4.195 | 2.452 | 2.665 | 1.873 | −30 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 831.090 kr. i 2022 til 1.903.086 kr. i 2026 (+129 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 831 | 4.194 | 2.534 | 2.760 | 1.903 | −31 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 658.617 kr. i 2022 til 1.468.444 kr. i 2026 (+123 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 659 | 3.275 | 1.981 | 2.144 | 1.468 | −32 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 5 | 0 | – | 0 | 0 | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 1 | 0 | 13 | 13 | 30 | +138 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 6 | 0 | 13 | 13 | 30 | +138 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 994 kr. i 2022 til 376 kr. i 2026 (−62 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 14.684 | 16.359 | 9.788 | 7.848 | 10.167 | +30 % | |
| Aktiver i alt | 14.690 | 16.359 | 9.801 | 7.861 | 10.198 | +30 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 10.501.993 kr. i 2022 til 8.370.384 kr. i 2026 (−20 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 10.502 | 13.777 | 7.758 | 6.902 | 8.370 | +21 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 4.187.648 kr. i 2022 til 1.827.407 kr. i 2026 (−56 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.188 | 2.581 | 2.043 | 959 | 1.827 | +90 % | |
| Passiver i alt | 14.690 | 16.359 | 9.801 | 7.861 | 10.198 | +30 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 12 kr. i 2022 til 0 kr. i 2026 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 12 | 11 | 8 | 0 | 0 | – | |
44 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Nykøbing F — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Guldborgsund