Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Høvevej 47, 4550 Asnæs · Finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | -0,9 | -3,1 | 4,1 | 1,9 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 31,6 % | 19,2 % | 24,9 % | 14,2 % | 11,6 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 439,2 % | 122,8 % | 213,7 % | 226,9 % | 172,3 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 91,4 % | 81,8 % | 91,2 % | 94,8 % | 96,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 34,5 % | 23,4 % | 27,3 % | 14,9 % | 12,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | -5.451 kr. | -19.803 kr. | 26.149 kr. | 11.794 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 91,4 % | 81,8 % | 91,2 % | 94,8 % | 96,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 8,6 % | 18,2 % | 8,8 % | 5,2 % | 3,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 70,5 % | 99,2 % | 141 % | 153 % | 172,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -6.031 kr. i 2022 til 11.794 kr. i 2026 (+296 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -6 | -5 | -20 | 26 | 12 | −55 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -6.031 kr. i 2022 til 5.485 kr. i 2026 (+191 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -6 | -12 | -26 | 20 | 5 | −72 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 783.779 kr. i 2022 til 531.354 kr. i 2026 (−32 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 784 | 658 | 962 | 604 | 531 | −12 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 782.415 kr. i 2022 til 528.582 kr. i 2026 (−32 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 782 | 659 | 966 | 598 | 529 | −12 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | 450 | 444 | 438 | 432 | −1 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 1.548 | 2.219 | 2.705 | 3.287 | 3.815 | +16 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.548 | 2.669 | 3.149 | 3.725 | 4.246 | +14 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 149.557 kr. i 2022 til 296.527 kr. i 2026 (+98 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 150 | 621 | 483 | 333 | 297 | −11 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 931 | 769 | 731 | 493 | 297 | −40 % | |
| Aktiver i alt | 2.479 | 3.438 | 3.880 | 4.218 | 4.543 | +8 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.267.461 kr. i 2022 til 4.370.689 kr. i 2026 (+93 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.267 | 2.812 | 3.538 | 4.001 | 4.371 | +9 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 212.020 kr. i 2022 til 172.132 kr. i 2026 (−19 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 212 | 626 | 342 | 217 | 172 | −21 % | |
| Passiver i alt | 2.479 | 3.438 | 3.880 | 4.218 | 4.543 | +8 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Asnæs — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Odsherred