Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Johannehaven 8, 2970 Hørsholm · Anden finansiel formidling i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 5,9 % | — | 9,3 % | 13,4 % | 11 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | >999 % | — | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 98,7 % | — | 99,8 % | 96,7 % | 97,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 6 % | — | 9,3 % | 13,8 % | 11,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 98,7 % | — | 99,8 % | 96,7 % | 97,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 1,3 % | — | 0,2 % | 3,3 % | 2,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | >999 % | — | >999 % | 649 % | 690,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | 0 | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -27.420 kr. i 2021 til -56.288 kr. i 2025 (−105 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -27 | -52 | -62 | -48 | -56 | −17 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | -52 | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 312.812 kr. i 2021 til 764.983 kr. i 2025 (+145 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 313 | -486 | 486 | 836 | 765 | −9 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 243.996 kr. i 2021 til 597.496 kr. i 2025 (+145 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 244 | -384 | 378 | 652 | 597 | −8 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 3.037 | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 3.037 | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 706.406 kr. i 2021 til 886.721 kr. i 2025 (+26 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 706 | 753 | 2.127 | 1.034 | 887 | −14 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.087 | 3.729 | 4.073 | 4.876 | 5.443 | +12 % | |
| Aktiver i alt | 4.124 | 3.729 | 4.073 | 4.876 | 5.443 | +12 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 4.070.770 kr. i 2021 til 5.314.597 kr. i 2025 (+31 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.071 | 3.687 | 4.065 | 4.717 | 5.315 | +13 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 53.197 kr. i 2021 til 128.478 kr. i 2025 (+142 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 53 | 42 | 8 | 159 | 128 | −19 % | |
| Passiver i alt | 4.124 | 3.729 | 4.073 | 4.876 | 5.443 | +12 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | – | 0 | 0 | 0 | – | |
15 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hørsholm — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Hørsholm