Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Farvervej 1, 8800 Viborg · Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | 46,8 % | 57,6 % | 59,6 % | Ingen vurdering | |
| Overskudsgrad | — | — | -185 % | -109,1 % | -69,4 % | Ingen vurdering | |
| Kapacitetsgrad | 0,4 | 0,1 | 0,2 | 0,3 | 0,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 11,7 % | 7,4 % | 4,1 % | 4,6 % | 4,9 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 528,8 % | 182,8 % | 11,5 % | 45,7 % | 70 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 72,3 % | 75,6 % | 75,9 % | 79,1 % | 79 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 16,1 % | 9,8 % | 5,4 % | 5,8 % | 6,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | -1.594.000 kr. | -10.192.000 kr. | -4.301.000 kr. | -2.663.000 kr. | -1.727.000 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 72,3 % | 75,6 % | 75,9 % | 79,1 % | 79 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 27,7 % | 24,4 % | 24,1 % | 20,9 % | 21 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🟢Nettoomsætning steg fra 0 kr. i 2021 til 2.490.000 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 0 | 2.325 | 2.441 | 2.490 | +2 % | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 1.209.000 kr. i 2021 til 1.485.000 kr. i 2025 (+23 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.209 | 1.250 | 1.089 | 1.405 | 1.485 | +6 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 2.803.000 kr. i 2021 til 3.212.000 kr. i 2025 (+15 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.803 | 11.442 | 5.390 | 4.068 | 3.212 | −21 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra -1.594.000 kr. i 2021 til -1.727.000 kr. i 2025 (−8 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -1.594 | -10.192 | -4.301 | -2.663 | -1.727 | +35 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 299.596.000 kr. i 2021 til 154.360.000 kr. i 2025 (−48 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 299.596 | 209.115 | 116.679 | 133.009 | 154.360 | +16 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 302.321.000 kr. i 2021 til 161.358.000 kr. i 2025 (−47 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 302.321 | 215.411 | 124.311 | 140.909 | 161.358 | +15 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 2.184.726 | 2.782.668 | 3.033.058 | 3.020.248 | 3.240.891 | +7 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 2.184.726 | 2.782.668 | 3.033.058 | 3.020.248 | 3.240.891 | +7 % | |
| Varebeholdninger | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Likvide beholdninger | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 0 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 406.195 | 125.829 | 12.850 | 75.172 | 80.748 | +7 % | |
| Aktiver i alt | 2.590.921 | 2.908.497 | 3.045.908 | 3.095.420 | 3.321.639 | +7 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.872.612.000 kr. i 2021 til 2.624.104.000 kr. i 2025 (+40 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.872.612 | 2.197.811 | 2.312.117 | 2.448.077 | 2.624.104 | +7 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 640.263.000 kr. i 2021 til 582.257.000 kr. i 2025 (−9 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 640.263 | 640.948 | 621.210 | 482.444 | 582.257 | +21 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 76.816.000 kr. i 2021 til 115.278.000 kr. i 2025 (+50 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 76.816 | 68.834 | 111.895 | 164.380 | 115.278 | −30 % | |
| Passiver i alt | 2.590.921 | 2.908.497 | 3.045.908 | 3.095.420 | 3.321.639 | +7 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 3 kr. i 2021 til 7 kr. i 2025 (+133 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3 | 7 | 7 | 7 | 7 | 0 % | |
8 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Viborg — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Viborg