Finansiel kreditstyrke
BETAGod
Confidence 82%
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Aqqusinersuaq 4, 3900 Nuuk · Detailhandel med bøger
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Seneste regnskabsår 2024
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | -1 % | 10,9 % | -5,4 % | 10,3 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 114,4 % | 127,2 % | 118,3 % | 146 % | God | |
| Soliditetsgrad | 16,7 % | 24,4 % | 18,7 % | 31,5 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | -6,2 % | 44,5 % | -29 % | 32,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 16,7 % | 24,4 % | 18,7 % | 31,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 83,3 % | 75,6 % | 81,3 % | 68,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 2,6 % | 0,9 % | 3 % | 3,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Ændring2023 → 2024 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 1.158.223 kr. i 2021 til 967.982 kr. i 2024 (−16 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.158 | 1.237 | 951 | 968 | +2 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 1.116.764 kr. i 2021 til 695.532 kr. i 2024 (−38 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.117 | 969 | 963 | 696 | −28 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 41.459 kr. i 2021 til 272.450 kr. i 2024 (+557 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 41 | 268 | -12 | 272 | +2412 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -7.050 kr. i 2021 til 173.438 kr. i 2024 (+2560 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -7 | 201 | -97 | 173 | +279 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -11.025 kr. i 2021 til 121.419 kr. i 2024 (+1201 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -11 | 142 | -72 | 121 | +269 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 51 | 51 | 51 | 0 | −100 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 51 | 51 | 51 | 0 | −100 % | |
| Varebeholdninger | 788 | 1.071 | 1.002 | 990 | −1 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 23.402 kr. i 2021 til 25.880 kr. i 2024 (+11 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 23 | 9 | 32 | 26 | −20 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.011 | 1.259 | 1.273 | 1.176 | −8 % | |
| Aktiver i alt | 1.061 | 1.310 | 1.324 | 1.176 | −11 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 177.773 kr. i 2021 til 370.285 kr. i 2024 (+108 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 178 | 320 | 248 | 370 | +49 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 883.686 kr. i 2021 til 805.621 kr. i 2024 (−9 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 884 | 990 | 1.076 | 806 | −25 % | |
| Passiver i alt | 1.061 | 1.310 | 1.324 | 1.176 | −11 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 3 | 3 | 3 | 3 | 0 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske