Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Dørupvej 13, 8362 Hørning · Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | 35,3 % | 31,6 % | 26,5 % | 44,9 % | 31,6 % | Ingen vurdering | |
| Overskudsgrad | 7,1 % | 3,3 % | -9,5 % | 9,2 % | 2,4 % | Ingen vurdering | |
| Kapacitetsgrad | 1,3 | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 23,3 % | 9,7 % | -37,7 % | 28 % | 9,5 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 174,7 % | 173,7 % | 129 % | 185,4 % | 163 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 42,7 % | 39,4 % | 22,5 % | 46,1 % | 38,7 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 54,5 % | 24,7 % | -167,9 % | 60,8 % | 24,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 71.710 kr. | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 42,7 % | 39,4 % | 22,5 % | 46,1 % | 38,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 57,3 % | 60,6 % | 77,5 % | 53,9 % | 61,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 93,8 % | 76,8 % | 78,1 % | 54,6 % | 80,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🟢Nettoomsætning steg fra 1.008.250 kr. i 2021 til 1.280.499 kr. i 2025 (+27 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.008 | 1.326 | 865 | 1.086 | 1.280 | +18 % | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 356.268 kr. i 2021 til 404.191 kr. i 2025 (+13 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 356 | 419 | 229 | 488 | 404 | −17 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 284.558 kr. i 2021 til 373.975 kr. i 2025 (+31 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 285 | 374 | 312 | 388 | 374 | −4 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 71.710 kr. i 2021 til 30.216 kr. i 2025 (−58 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 72 | 44 | -83 | 100 | 30 | −70 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 70.597 kr. i 2021 til 29.023 kr. i 2025 (−59 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 71 | 43 | -83 | 99 | 29 | −71 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 54.607 kr. i 2021 til 41.053 kr. i 2025 (−25 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 55 | 33 | -83 | 77 | 41 | −47 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 125.839 kr. i 2021 til 214.158 kr. i 2025 (+70 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 126 | 150 | 134 | 81 | 214 | +165 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 234 | 338 | 221 | 275 | 434 | +58 % | |
| Aktiver i alt | 234 | 338 | 221 | 275 | 434 | +58 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 100.203 kr. i 2021 til 167.716 kr. i 2025 (+67 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 100 | 133 | 50 | 127 | 168 | +32 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 70 kr. i 2021 til 0 kr. i 2023 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 10 | 0 | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 134.186 kr. i 2021 til 266.204 kr. i 2025 (+98 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 134 | 195 | 171 | 148 | 266 | +79 % | |
| Passiver i alt | 234 | 338 | 221 | 275 | 434 | +58 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | – | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hørning — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Skanderborg