Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Gothersgade 49, 1123 København K · Investering for egen regning
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 11,8 % | 9,1 % | 10,5 % | 9 % | 7,8 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | — | Kan ikke beregnes — nævneren er nul | |
| Soliditetsgrad | 96,7 % | 97,4 % | 97 % | 97,4 % | 100 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 12,2 % | 9,4 % | 10,8 % | 9,2 % | 7,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 96,7 % | 97,4 % | 97 % | 97,4 % | 100 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 3,3 % | 2,6 % | 3 % | 2,6 % | 0 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | — | Kan ikke beregnes — nævneren er nul |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste | – | – | – | – | – | – | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | -6 | -6 | -6 | -6 | 0 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 114.839 kr. i 2021 til 109.029 kr. i 2025 (−5 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 115 | 97 | 126 | 119 | 109 | −9 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 89.574 kr. i 2021 til 84.562 kr. i 2025 (−6 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 90 | 76 | 98 | 93 | 85 | −9 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | 0 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 510.416 kr. i 2021 til 855.291 kr. i 2025 (+68 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 510 | 603 | 698 | 800 | 855 | +7 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 635 | 707 | 811 | 903 | 960 | +6 % | |
| Aktiver i alt | 760 | 832 | 936 | 1.028 | 1.085 | +6 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 734.531 kr. i 2021 til 1.085.355 kr. i 2025 (+48 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 735 | 810 | 908 | 1.001 | 1.085 | +8 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 25.265 kr. i 2021 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 25 | 21 | 28 | 27 | 0 | −100 % | |
| Passiver i alt | 760 | 832 | 936 | 1.028 | 1.085 | +6 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
8 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i København K — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i København