Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Barsøvænget 18, 6200 Aabenraa · Speciallægers aktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 26,2 % | 27,9 % | -10,4 % | 17,1 % | 13,8 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 161,1 % | 309,8 % | 241,6 % | 378,7 % | 424,6 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 37,9 % | 67,7 % | 58,6 % | 73,6 % | 76,4 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 69,1 % | 41,1 % | -17,8 % | 23,2 % | 18,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 37,9 % | 67,7 % | 58,6 % | 73,6 % | 76,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 62,1 % | 32,3 % | 41,4 % | 26,4 % | 23,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 142,2 % | 270,9 % | 193,1 % | 332,4 % | 386,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 2.158.725 kr. i 2021 til 1.632.906 kr. i 2025 (−24 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.159 | 1.803 | 1.652 | 1.687 | 1.633 | −3 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 2.043.784 kr. i 2021 til 1.564.566 kr. i 2025 (−23 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.044 | 1.685 | 1.684 | 1.624 | 1.565 | −4 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 114.941 kr. i 2021 til 68.340 kr. i 2025 (−41 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 115 | 118 | -32 | 62 | 68 | +10 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 114.774 kr. i 2021 til 68.744 kr. i 2025 (−40 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 115 | 116 | -33 | 63 | 69 | +9 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 89.540 kr. i 2021 til 53.674 kr. i 2025 (−40 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 90 | 91 | -33 | 56 | 54 | −5 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 301.747 kr. i 2021 til 353.372 kr. i 2025 (+17 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 302 | 284 | 255 | 290 | 353 | +22 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 342 | 325 | 319 | 331 | 388 | +18 % | |
| Aktiver i alt | 342 | 325 | 319 | 331 | 388 | +18 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 129.540 kr. i 2021 til 296.959 kr. i 2025 (+129 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 130 | 220 | 187 | 243 | 297 | +22 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 212.184 kr. i 2021 til 91.492 kr. i 2025 (−57 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 212 | 105 | 132 | 87 | 91 | +5 % | |
| Passiver i alt | 342 | 325 | 319 | 331 | 388 | +18 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Aabenraa — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aabenraa