God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Paladspassagen 2, 7100 Vejle · Ikke-specialiseret engroshandel med føde-, drikke- og tobaksvarer
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1,4 | — | — | — | Kan ikke beregnes — nævneren er nul | |
| Afkastningsgrad | -96,7 % | 28 % | 30,6 % | -3,6 % | 5,5 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 66,3 % | 102,1 % | 167,4 % | 148,7 % | 155,1 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | -50,8 % | 2,1 % | 40,3 % | 32,8 % | 35,5 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 190,4 % | >999 % | 76 % | -11 % | 15,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | -366.591 kr. | 205.084 kr. | 476.915 kr. | -46.256 kr. | 96.984 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | -50,8 % | 2,1 % | 40,3 % | 32,8 % | 35,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 150,8 % | 97,9 % | 59,7 % | 67,2 % | 64,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 5,2 % | 12,4 % | 16,4 % | 20,6 % | 2 % | Ingen vurdering |
negativ egenkapital er reetableret
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -318.405 kr. i 2021 til 926.163 kr. i 2025 (+391 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -318 | 758 | 1.041 | 732 | 926 | +26 % | |
| Personaleomkostninger | – | 552 | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -366.591 kr. i 2021 til 96.984 kr. i 2025 (+126 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -367 | 205 | 477 | -46 | 97 | +310 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -366.909 kr. i 2021 til 97.226 kr. i 2025 (+126 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -367 | 205 | 451 | -46 | 97 | +312 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -366.909 kr. i 2021 til 75.836 kr. i 2025 (+121 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -367 | 160 | 352 | -46 | 76 | +265 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Varebeholdninger | 350 | 500 | 1.036 | 1.096 | 1.369 | +25 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 29.541 kr. i 2021 til 17.685 kr. i 2025 (−40 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 30 | 69 | 112 | 177 | 18 | −90 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 380 | 569 | 1.149 | 1.272 | 1.387 | +9 % | |
| Aktiver i alt | 380 | 569 | 1.149 | 1.272 | 1.387 | +9 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra -192.690 kr. i 2021 til 492.558 kr. i 2025 (+356 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -193 | 12 | 463 | 417 | 493 | +18 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 572.231 kr. i 2021 til 894.264 kr. i 2025 (+56 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 572 | 557 | 686 | 856 | 894 | +5 % | |
| Passiver i alt | 380 | 569 | 1.149 | 1.272 | 1.387 | +9 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 0 kr. i 2021 til 2 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | 0 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Vejle — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.