Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Hornegyden 17, 5600 Faaborg · Detailhandel med kunst mv.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | 2 % | -4 % | 5 % | 7,5 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 205,9 % | 192,2 % | 652 % | 568 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 51,4 % | 48 % | 84,7 % | 82,4 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 3,8 % | -8,4 % | 5,9 % | 9,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 51,4 % | 48 % | 84,7 % | 82,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 48,6 % | 52 % | 15,3 % | 17,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 132,6 % | 147,6 % | 376,1 % | 354,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 154.191 kr. i 2022 til 133.045 kr. i 2026 (−14 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 154 | 150 | 2 | 129 | 133 | +3 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 65.496 kr. i 2022 til 0 kr. i 2026 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 65 | 71 | 67 | 35 | 0 | −100 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 88.695 kr. i 2022 til 133.045 kr. i 2026 (+50 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 89 | 80 | -65 | 94 | 133 | +42 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 68.911 kr. i 2022 til 125.417 kr. i 2026 (+82 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 69 | 52 | -103 | 82 | 125 | +54 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 177.090 kr. i 2022 til 97.021 kr. i 2026 (−45 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 177 | 40 | -82 | 61 | 97 | +58 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 9 | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 9 | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | 375 | 400 | 347 | 300 | 200 | −33 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 725.283 kr. i 2022 til 811.424 kr. i 2026 (+12 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 725 | 1.329 | 1.567 | 709 | 811 | +14 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.413 | 2.063 | 2.040 | 1.229 | 1.299 | +6 % | |
| Aktiver i alt | 1.422 | 2.063 | 2.040 | 1.229 | 1.299 | +6 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.021.064 kr. i 2022 til 1.069.920 kr. i 2026 (+5 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.021 | 1.061 | 979 | 1.040 | 1.070 | +3 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 400.806 kr. i 2022 til 228.639 kr. i 2026 (−43 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 401 | 1.002 | 1.061 | 188 | 229 | +21 % | |
| Passiver i alt | 1.422 | 2.063 | 2.040 | 1.229 | 1.299 | +6 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
5 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Faaborg — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Faaborg-Midtfyn