Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Gjeddesdalsvej 76, 2670 Greve · Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 0,9 | 1,5 | 1,7 | 0,9 | 2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | -1,9 % | 8,9 % | 7,9 % | -2,1 % | 12,4 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 131,8 % | 193,5 % | 147,2 % | 154,8 % | 296,3 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 25,7 % | 47 % | 30,2 % | 35,7 % | 50,8 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | -7,3 % | 19 % | 26,2 % | -5,8 % | 24,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | -74.302 kr. | 551.875 kr. | 416.839 kr. | -16.255 kr. | 433.929 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 23,6 % | 44,8 % | 28,9 % | 35,3 % | 50,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 74,3 % | 53 % | 69,8 % | 64,3 % | 49,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 24,7 % | 36,9 % | 26,3 % | 58,8 % | 15,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 929.666 kr. i 2021 til 837.322 kr. i 2025 (−10 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 930 | 1.530 | 917 | 356 | 837 | +135 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 1.003.968 kr. i 2021 til 403.393 kr. i 2025 (−60 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.004 | 978 | 500 | 372 | 403 | +8 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -108.765 kr. i 2021 til 422.484 kr. i 2025 (+488 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -109 | 517 | 382 | -51 | 422 | +933 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -132.952 kr. i 2021 til 404.321 kr. i 2025 (+404 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -133 | 461 | 347 | -73 | 404 | +656 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -103.865 kr. i 2021 til 314.741 kr. i 2025 (+403 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -104 | 336 | 271 | -57 | 315 | +655 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 115 | 80 | 46 | 11 | 0 | −100 % | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 115 | 80 | 46 | 11 | 0 | −100 % | |
| Varebeholdninger | 2.306 | 1.500 | 1.217 | 967 | 1.046 | +8 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.022.439 kr. i 2021 til 134.906 kr. i 2025 (−87 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.022 | 701 | 603 | 1.034 | 135 | −87 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 5.444 | 3.674 | 3.375 | 2.725 | 2.543 | −7 % | |
| Aktiver i alt | 5.559 | 3.754 | 3.421 | 2.737 | 2.543 | −7 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 1.426.953 kr. i 2021 til 1.291.228 kr. i 2025 (−10 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.427 | 1.763 | 1.033 | 976 | 1.291 | +32 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 75.592 kr. i 2022 til 393.693 kr. i 2025 (+421 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 76 | 84 | 0 | 394 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 4.131.726 kr. i 2021 til 858.368 kr. i 2025 (−79 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.132 | 1.898 | 2.294 | 1.760 | 858 | −51 % | |
| Passiver i alt | 5.559 | 3.754 | 3.421 | 2.737 | 2.543 | −7 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 2 kr. i 2021 til 1 kr. i 2025 (−50 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Greve — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.