Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
I L Tvedes Vej 17, 3000 Helsingør · Anden finansiel formidling i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | -1 % | -0,3 % | 5,9 % | 4,2 % | 7 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | >999 % | 857,3 % | 858,9 % | 934,9 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 43,5 % | 43,9 % | 47,5 % | 50,4 % | 54,1 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | -2,3 % | -0,6 % | 12,5 % | 8,4 % | 13 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 43,5 % | 43,9 % | 47,5 % | 50,4 % | 54,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 56,5 % | 56,1 % | 52,5 % | 49,6 % | 45,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0 % | 11,7 % | 0 % | 7,1 % | 3,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 944.023 kr. i 2022 til 1.472.891 kr. i 2026 (+56 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 944 | 1.369 | 1.613 | 1.483 | 1.473 | −1 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -1.061.642 kr. i 2022 til 3.983.166 kr. i 2026 (+475 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -1.062 | -831 | 2.642 | 1.583 | 3.983 | +152 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -664.322 kr. i 2022 til 5.008.874 kr. i 2026 (+854 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -664 | -211 | 3.829 | 2.792 | 5.009 | +79 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -482.960 kr. i 2022 til 3.947.214 kr. i 2026 (+917 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -483 | -127 | 3.025 | 2.217 | 3.947 | +78 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 28.300 | 26.100 | 27.300 | 27.400 | 30.100 | +10 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 28.300 | 26.100 | 27.300 | 27.400 | 30.100 | +10 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 0 kr. i 2022 til 80.599 kr. i 2026. Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 304 | 0 | 192 | 81 | −58 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 20.815 | 22.280 | 23.845 | 25.193 | 26.223 | +4 % | |
| Aktiver i alt | 49.115 | 48.380 | 51.145 | 52.593 | 56.323 | +7 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 21.384.021 kr. i 2022 til 30.446.777 kr. i 2026 (+42 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 21.384 | 21.257 | 24.283 | 26.500 | 30.447 | +15 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 21.548.441 kr. i 2022 til 18.730.283 kr. i 2026 (−13 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 21.548 | 20.861 | 20.159 | 19.449 | 18.730 | −4 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 2.036.213 kr. i 2022 til 2.605.759 kr. i 2026 (+28 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.036 | 2.599 | 2.776 | 2.695 | 2.606 | −3 % | |
| Passiver i alt | 49.115 | 48.380 | 51.145 | 52.593 | 56.323 | +7 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | 0 | 0 | – | |
8 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Helsingør — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Helsingør