Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Øksendalvej 26, 8860 Ulstrup · Landskabspleje
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 60,4 % | 27,5 % | 50,3 % | 27,9 % | 20,5 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | >999 % | 475,7 % | 389,9 % | 311,2 % | 234,5 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 77,8 % | 71,2 % | 60,2 % | 59,9 % | 51,4 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 77,6 % | 38,6 % | 83,5 % | 46,6 % | 39,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 77,8 % | 71,2 % | 60,2 % | 59,9 % | 51,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 22,2 % | 28,8 % | 39,8 % | 40,1 % | 48,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 71,4 % | 60,4 % | 181,7 % | 143,1 % | 165,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 184.901 kr. i 2022 til 570.491 kr. i 2025 (+209 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 185 | 566 | 621 | 570 | −8 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 302.404 kr. i 2023 til 425.538 kr. i 2025 (+41 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | – | – | 302 | 357 | 426 | +19 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 171.746 kr. i 2021 til 144.953 kr. i 2025 (−16 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 172 | 132 | 263 | 264 | 145 | −45 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 178.119 kr. i 2021 til 146.547 kr. i 2025 (−18 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 178 | 144 | 269 | 283 | 147 | −48 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 138.937 kr. i 2021 til 113.525 kr. i 2025 (−18 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 139 | 113 | 210 | 220 | 114 | −48 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 8.539 kr. i 2021 til 390.352 kr. i 2025 (+4471 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 9 | 52 | 195 | 362 | 390 | +8 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 230 | 409 | 418 | 788 | 554 | −30 % | |
| Aktiver i alt | 230 | 409 | 418 | 788 | 554 | −30 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 178.937 kr. i 2021 til 284.977 kr. i 2025 (+59 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 179 | 291 | 252 | 471 | 285 | −40 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 39.182 kr. i 2021 til 33.022 kr. i 2025 (−16 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 39 | 32 | 59 | 63 | 33 | −48 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 11.961 kr. i 2021 til 236.444 kr. i 2025 (+1877 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 12 | 86 | 107 | 253 | 236 | −7 % | |
| Passiver i alt | 230 | 409 | 418 | 788 | 554 | −30 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | – | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Ulstrup — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Favrskov