Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Strandkanten 111, 9300 Sæby · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | -1,2 | -1,3 | -1,8 | -0,7 | -1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 7,8 % | 11,4 % | 11,2 % | -6 % | 11,5 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | >999 % | >999 % | >999 % | 849,3 % | 807,1 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 96,4 % | 99,9 % | 99,5 % | 95,3 % | 94 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 8,1 % | 11,4 % | 11,2 % | -6,3 % | 12,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | -162.891 kr. | -173.172 kr. | -241.678 kr. | -100.013 kr. | -142.669 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 96,4 % | 99,9 % | 99,5 % | 95,3 % | 94 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 3,6 % | 0,1 % | 0,5 % | 4,7 % | 6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 15 % | >999 % | >999 % | 6,6 % | 6,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -162.891 kr. i 2021 til -142.669 kr. i 2025 (+12 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -163 | -173 | -242 | -100 | -143 | −43 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -298.681 kr. i 2021 til -278.459 kr. i 2025 (+7 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -299 | -309 | -377 | -236 | -278 | −18 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 12.780.025 kr. i 2021 til 26.371.664 kr. i 2025 (+106 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 12.780 | 19.606 | 21.557 | -10.324 | 26.372 | +355 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 11.986.512 kr. i 2021 til 24.765.500 kr. i 2025 (+107 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 11.987 | 19.160 | 21.163 | -11.110 | 24.766 | +323 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 2.086 | 1.951 | 1.815 | 1.679 | 1.543 | −8 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 56.212 | 60.405 | 52.360 | 112.574 | 111.406 | −1 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 58.298 | 62.355 | 54.175 | 114.253 | 112.949 | −1 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 822.221 kr. i 2021 til 805.100 kr. i 2025 (−2 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 822 | 3.824 | 11.014 | 560 | 805 | +44 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 95.870 | 105.480 | 135.572 | 71.964 | 102.084 | +42 % | |
| Aktiver i alt | 154.168 | 167.836 | 189.747 | 186.217 | 215.033 | +15 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 148.679.415 kr. i 2021 til 202.168.627 kr. i 2025 (+36 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 148.679 | 167.725 | 188.770 | 177.538 | 202.169 | +14 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 5.488.174 kr. i 2021 til 12.647.672 kr. i 2025 (+130 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.488 | 111 | 797 | 8.474 | 12.648 | +49 % | |
| Passiver i alt | 154.168 | 167.836 | 189.747 | 186.217 | 215.033 | +15 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Sæby — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Frederikshavn