Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Ellehammervej 8, 7430 Ikast · Smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Seneste regnskabsår 2024
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | 5,5 | 22,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | — | 8,3 % | 47,1 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 95,6 % | 180,5 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | — | 0,1 % | 47,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | >999 % | 99,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | 651.643 kr. | 1.886.814 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 0,1 % | 47,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 99,9 % | 52,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Ændring2023 → 2024 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 747.028 kr. i 2021 til 1.886.814 kr. i 2024 (+153 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 747 | -271 | 652 | 1.887 | +190 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 508.146 kr. i 2021 til 1.801.778 kr. i 2024 (+255 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 508 | -443 | 533 | 1.802 | +238 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 417.298 kr. i 2021 til 1.671.803 kr. i 2024 (+301 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 417 | -526 | 406 | 1.672 | +312 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 315.406 kr. i 2021 til 1.297.342 kr. i 2024 (+311 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 315 | -412 | 316 | 1.297 | +310 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 464 | 292 | 174 | 134 | −23 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 464 | 292 | 174 | 134 | −23 % | |
| Varebeholdninger | 922 | 1.770 | 2.214 | 1.559 | −30 % | |
| Likvide beholdninger | 0 | – | – | – | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.034 | 2.557 | 3.628 | 2.623 | −28 % | |
| Aktiver i alt | 1.498 | 2.849 | 3.801 | 2.756 | −27 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 250.979 kr. i 2021 til 1.302.991 kr. i 2024 (+419 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 251 | -311 | 6 | 1.303 | +22970 % | |
| Langfristet gæld i alt | 0 | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.240.638 kr. i 2021 til 1.453.379 kr. i 2024 (+17 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.241 | 3.160 | 3.796 | 1.453 | −62 % | |
| Passiver i alt | 1.498 | 2.849 | 3.801 | 2.756 | −27 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Ikast — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Ikast-Brande