Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Brovej 17, 4000 Roskilde · Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,2 | 1,1 | 1,1 | 1,1 | 1,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 14 % | 4,4 % | 5,1 % | 2,3 % | 9,8 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 218,2 % | 253,7 % | 297,7 % | 190,5 % | 311,8 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 55,9 % | 61,1 % | 84,1 % | 62,4 % | 74,4 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 25 % | 7,2 % | 6 % | 3,7 % | 13,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 199.880 kr. | 89.767 kr. | 101.994 kr. | 133.667 kr. | 223.321 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 55,9 % | 61,1 % | 84,1 % | 62,4 % | 74,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 44,1 % | 38,9 % | 15,9 % | 37,6 % | 25,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 140 % | 228,5 % | 191,8 % | 146,3 % | 303,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 926.999 kr. i 2021 til 854.480 kr. i 2025 (−8 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 927 | 817 | 835 | 665 | 854 | +28 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 727.119 kr. i 2021 til 631.159 kr. i 2025 (−13 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 727 | 718 | 733 | 532 | 631 | +19 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 175.150 kr. i 2021 til 134.195 kr. i 2025 (−23 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 175 | 66 | 52 | 44 | 134 | +206 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 169.936 kr. i 2021 til 127.978 kr. i 2025 (−25 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 170 | 57 | 51 | 38 | 128 | +239 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 131.018 kr. i 2021 til 95.150 kr. i 2025 (−27 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 131 | 41 | 36 | 23 | 95 | +311 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 35 | 11 | 396 | 307 | 217 | −29 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 35 | 11 | 396 | 307 | 217 | −29 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 578.915 kr. i 2021 til 729.888 kr. i 2025 (+26 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 579 | 822 | 205 | 532 | 730 | +37 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 902 | 913 | 318 | 692 | 749 | +8 % | |
| Aktiver i alt | 937 | 924 | 714 | 999 | 966 | −3 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 523.718 kr. i 2021 til 718.957 kr. i 2025 (+37 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 524 | 564 | 601 | 624 | 719 | +15 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 413.474 kr. i 2021 til 240.171 kr. i 2025 (−42 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 413 | 360 | 107 | 363 | 240 | −34 % | |
| Passiver i alt | 937 | 924 | 714 | 999 | 966 | −3 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 % | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Roskilde — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Roskilde