Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Præstevænget 8, 7330 Brande · Anden finansiel formidling i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 7 | 6,9 | 7 | 7,8 | 8,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 2,1 % | 2,6 % | 2,8 % | 3,1 % | 3,2 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 59,1 % | 63,8 % | 60,1 % | 63,8 % | 66,9 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 15,8 % | 18,4 % | 21,3 % | 24,6 % | 27,9 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 13 % | 14,1 % | 13 % | 12,7 % | 11,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 403.923 kr. | 398.847 kr. | 404.229 kr. | 452.247 kr. | 466.483 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 15,8 % | 18,4 % | 21,3 % | 24,6 % | 27,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 84,2 % | 81,6 % | 78,7 % | 75,4 % | 72,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 53,9 % | 59,8 % | 56 % | 59,5 % | 61,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 403.923 kr. i 2021 til 466.483 kr. i 2025 (+15 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 404 | 399 | 404 | 452 | 466 | +3 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 346.183 kr. i 2021 til 408.743 kr. i 2025 (+18 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 346 | 341 | 346 | 395 | 409 | +4 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 189.751 kr. i 2021 til 290.357 kr. i 2025 (+53 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 190 | 239 | 254 | 285 | 290 | +2 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 147.605 kr. i 2021 til 226.041 kr. i 2025 (+53 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 148 | 186 | 198 | 222 | 226 | +2 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 6.938 | 6.880 | 6.822 | 6.764 | 6.707 | −1 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 6.938 | 6.880 | 6.822 | 6.764 | 6.707 | −1 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 204.609 kr. i 2021 til 299.627 kr. i 2025 (+46 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 205 | 291 | 276 | 294 | 300 | +2 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 224 | 310 | 297 | 315 | 327 | +4 % | |
| Aktiver i alt | 7.162 | 7.190 | 7.119 | 7.080 | 7.034 | −1 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.134.282 kr. i 2021 til 1.965.958 kr. i 2025 (+73 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.134 | 1.320 | 1.518 | 1.740 | 1.966 | +13 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 5.629.497 kr. i 2021 til 4.578.606 kr. i 2025 (−19 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.629 | 5.371 | 5.105 | 4.846 | 4.579 | −6 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 379.342 kr. i 2021 til 489.425 kr. i 2025 (+29 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 379 | 486 | 493 | 494 | 489 | −1 % | |
| Passiver i alt | 7.162 | 7.190 | 7.119 | 7.080 | 7.034 | −1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Brande — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Ikast-Brande