Meget svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Isaajap Aqqutaa 1, 3900 Nuuk · Passagertransport med charter- og taxifly
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 3,5 | 3,2 | 1,6 | 1,7 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 25,7 % | 33,6 % | -33,5 % | 4,8 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 59,4 % | 24,4 % | 37,7 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | -37 % | -1 % | -34,4 % | -29,1 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | — | -69,4 % | <999 % | 97,3 % | -16,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 2.220.701 kr. | 2.446.504 kr. | 699.806 kr. | 828.175 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | -37 % | -1 % | -34,4 % | -29,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 137 % | 101 % | 134,4 % | 129,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 2,6 % | 0 % | 0 % | Ingen vurdering |
negativ egenkapital er reduceret; point efter andel af underskuddet der er lukket
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 28.277 kr. i 2021 til 1.386.997 kr. i 2025 (+4805 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 28 | 2.755 | 3.344 | 1.413 | 1.387 | −2 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 163.789 kr. i 2021 til 558.822 kr. i 2025 (+241 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 164 | 534 | 897 | 713 | 559 | −22 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -314.326 kr. i 2021 til 574.543 kr. i 2025 (+283 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -314 | 1.970 | 2.309 | 512 | 575 | +12 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -667.444 kr. i 2021 til 249.300 kr. i 2025 (+137 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -667 | 1.640 | 2.176 | -1.685 | 249 | +115 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -490.557 kr. i 2021 til 249.300 kr. i 2025 (+151 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -491 | 1.173 | 1.643 | -1.706 | 249 | +115 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 2.276 | 2.032 | 1.895 | 3.778 | 3.524 | −7 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 575 | 418 | 418 | 0 | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 2.851 | 2.450 | 2.313 | 3.778 | 3.524 | −7 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger | 0 | – | 111 | 2 | 0 | −100 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | – | – | 2.575 | 1.316 | 1.646 | +25 % | |
| Aktiver i alt | 4.814 | 4.572 | 4.888 | 5.094 | 5.171 | +2 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra -2.863.654 kr. i 2021 til -1.504.663 kr. i 2025 (+47 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -2.864 | -1.691 | -48 | -1.754 | -1.505 | +14 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 4.598.080 kr. i 2021 til 2.305.738 kr. i 2025 (−50 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.598 | 3.801 | 600 | 1.458 | 2.306 | +58 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 3.079.367 kr. i 2021 til 4.369.429 kr. i 2025 (+42 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.079 | 2.462 | 4.336 | 5.390 | 4.369 | −19 % | |
| Passiver i alt | 4.814 | 4.572 | 4.888 | 5.094 | 5.171 | +2 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 1 kr. i 2021 til 2 kr. i 2025 (+100 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 0 % | |
9 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Nuuk — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Sermersooq