Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Højevej 14, 4900 Nakskov · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 2,7 | 2,9 | 2,4 | 1,9 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 14,1 % | 16,1 % | 7,7 % | 8,9 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 10,8 % | 55,9 % | 82,2 % | 132,7 % | God | |
| Soliditetsgrad | — | 52,6 % | 60,3 % | 68,2 % | 72,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 26,8 % | 26,6 % | 11,3 % | 12,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 223.787 kr. | 379.559 kr. | 310.295 kr. | 274.831 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 52,6 % | 60,3 % | 68,2 % | 72,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 47,4 % | 39,7 % | 31,8 % | 27,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 7,5 % | 14,5 % | 10,5 % | 34,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 196.259 kr. i 2021 til 274.831 kr. i 2025 (+40 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 196 | 224 | 380 | 310 | 275 | −11 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 100.943 kr. i 2021 til 132.277 kr. i 2025 (+31 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 101 | 142 | 249 | 180 | 132 | −26 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 645.878 kr. i 2021 til 1.091.090 kr. i 2025 (+69 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 646 | 1.443 | 1.887 | 895 | 1.091 | +22 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 626.152 kr. i 2021 til 1.093.618 kr. i 2025 (+75 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 626 | 1.414 | 1.877 | 892 | 1.094 | +23 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 846 | 5.046 | 4.945 | 4.815 | 5.037 | +5 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 3.369 | 4.707 | 5.366 | 5.463 | 5.417 | −1 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 4.216 | 9.753 | 10.312 | 10.279 | 10.454 | +2 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 265.016 kr. i 2021 til 487.897 kr. i 2025 (+84 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 265 | 184 | 354 | 170 | 488 | +186 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 951 | 265 | 1.361 | 1.328 | 1.857 | +40 % | |
| Aktiver i alt | 5.167 | 10.018 | 11.673 | 11.606 | 12.311 | +6 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 3.929.599 kr. i 2021 til 8.951.124 kr. i 2025 (+128 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.930 | 5.267 | 7.044 | 7.920 | 8.951 | +13 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 233.771 kr. i 2021 til 1.822.858 kr. i 2025 (+680 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 234 | 2.189 | 2.071 | 1.948 | 1.823 | −6 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 883.605 kr. i 2021 til 1.399.211 kr. i 2025 (+58 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 884 | 2.443 | 2.437 | 1.616 | 1.399 | −13 % | |
| Passiver i alt | 5.167 | 10.018 | 11.673 | 11.606 | 12.311 | +6 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | 0 | 0 | – | |
12 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Nakskov — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Lolland